Inicjatywa wyszła z naszej grupy i dzięki naszej konsekwencji, zaangażowaniu mojego kolegi ze Szwecji Charliego Weimersa, udało się przekonać do niej większość europosłów. Nasz wkład widać także w samej rezolucji, której trzonem są przygotowane przeze mnie zapisy. Przed chwilą przyjęto także 5 moich poprawek, jeszcze dokładniej opisujących przykłady terroryzmu państwowego Federacji Rosyjskiej - powiedziała Fotyga.

Reklama

Jak dodała, to czwarty tekst nad którym pracowała w PE, w którym udało się zamieścić zapis o katastrofie w Smoleńsku, tym razem w kontekście zestrzelenia samolotu malezyjskich linii lotniczych w 2014 roku nad wschodzie Ukrainy. W zestrzelonej przez prorosyjkich separatystów maszynie zginęło 298 osób.

Sądzę, iż wspomnienie w tej rezolucji Smoleńska służyć będzie pewnej refleksji nad rolą Federacji Rosyjskiej w tym co stało się 10 kwietnia 2010 roku - powiedziała.

Przeszłość i teraźniejsze wydarzenia pokazują, iż Rosja jest państwem terrorystycznym. Mówimy o tym jasno i zdecydowanie w tej rezolucji. Oczywiście muszą za tym iść pewne konsekwencje. Rejestr państw sponsorujących terroryzm prowadzą m.in. Stany Zjednoczone czy Kanada. Są pewne przesłanki, by podobną listę prowadziła także Unia. Przede wszystkim jednak terrorystyczne państwo rosyjskie musi zostać pokonane. Nie negocjuje się z terrorystami, tak samo jak nie robi się z nimi interesów. Rosja musi zostać poddana pełnej izolacji na arenie międzynarodowej, w tym poprzez wykluczenie z Rady Bezpieczeństwa ONZ - zaznaczyła Fotyga.

Reklama

Z Strasburga Łukasz Osiński