"Wraz ze śmigłowcami pozyskamy również transfer technologii" - czytamy na profilu szefa MON.

Śmigłowce produkcji Boeinga AH-64E Apache to podstawowe śmigłowce szturmowe używane od lat 80. XX w. przez armię amerykańską. Pierwszy egzemplarz powstał w 1983, a od tego czas śmigłowce są nieustannie rozwijane.

Reklama

Boeing o partnerstwie z PGZ

Reklama

"Wybór śmigłowca Apache wzmacnia polsko-amerykańskie więzi wojskowe poprzez zapewnienie zwiększonej interoperacyjności i współpracy między Polską, wojskami lądowymi Stanów Zjednoczonych i siłami NATO" - oświadczyła firma w czwartek w Kielcach, gdzie jej przedstawiciele uczestniczą w targach Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego.

"Podczas procedury zakupowej Boeing nawiązał partnerską współpracę z polskim rządem i przemysłem. W szczególności nasze partnerstwo z Polską Grupą Zbrojeniową będzie rozwijać się w trakcie realizacji programu szkoleń i wsparcia eksploatacyjnego realizowanego z polskim przemysłem" - zapewnił koncern.

"Apacze" mają współpracować z Abramsami

Według Mariusza Błaszczaka śmigłowce mają współpracować z czołgami M1 Abrams, w które zostanie uzbrojona 18. Dywizja Zmechanizowana, a zakupowi będzie towarzyszyć transfer technologii.

Do czasu dostaw strona polska chciałaby wydzierżawić śmigłowce będące wyposażeniem wojsk lądowych USA.

AH64E Apache Guardian

Wykorzystywane bojowo były m.in. podczas operacji "Just Cause" w Panamie - był to ich chrzest bojowy, a także podczas wojny w Zatoce Perskiej w 1991 r., gdzie zniszczyły dużą część irackich sił pancernych. Poza USA śmigłowce Apache są wykorzystywane m.in. przez Wielką Brytanię, Izrael, Arabię Saudyjską, Koreę Południową, Japonię czy Tajwan.

Wersja AH-64E Guardian do służby weszła w 2011 roku. W porównaniu do starszych modeli ma wzmocnione silniki, jest także wyposażona w system JTIDS zarządzający wymianą informacji na polu walki; ma ulepszone zdolności komunikacyjne - w tym na przykład zdolność do kontrolowania bezzałogowych dronów.