Decyzja firmy ma związek z przyłączeniem się Szwajcarii do embarga na import rosyjskiego węgla, wprowadzonego na początku kwietnia na szczeblu Unii Europejskiej w ramach piątego pakietu sankcyjnego. Rozporządzenie władz w Bernie z 30 sierpnia uniemożliwia rosyjskim spółkom dalszą sprzedaż węgla w Szwajcarii - podał portal Radia Swoboda.

Reklama

Jak podkreślono, w szwajcarskim mieście Zug było zarejstrowanych 12 podmiotów handlujących węglem z Rosji. Spółka KSL miała jednak już w maju założyć w Dubaju nową firmę, funkcjonującą w ZEA jako KSL Middle East.

Grupa Kolmar, zarządzająca spółką KSL, należy w 70 proc. do Cywilowej, kuzynki Putina i żony gubernatora obwodu kemerowskiego na Syberii Siergieja Cywilowa. Małżeństwo wzbogaciło się za czasów obecnego prezydenta - zwłaszcza w 2012 roku, gdy powiązany z Kremlem oligarcha Giennadij Timczenko sprzedał Cywilowej za symboliczna cenę udziały w grupie Kolmar. Od tamtego czasu przedsiębiorstwo otrzymało z państwowej kasy dotacje w łącznej wysokości ponad 11 mld rubli (około 181 mln USD) - przekazało Radio Swoboda.

Reklama

Cywilowa nie znalazła się na dotychczasowych listach sankcyjnych UE i Szwajcarii. Restrykcje nałożyła na nią tylko Wielka Brytania.