Reklama

Biden jako senator i przewodniczący senackiej komisji spraw zagranicznych często podróżował do Europy, wielokrotnie odwiedzał Niemcy jeszcze w latach osiemdziesiątych. "Teraz jednak przybędzie tu po raz pierwszy jako prezydent USA na rozpoczynający się w niedzielę szczyt G-7 w bawarskim Elmau. Żaden inny prezydent USA w najnowszej historii nie odwiedzał Niemiec tak często, nie zna tak dobrze tego kraju i jego struktur politycznych" – podkreśla "Welt".

Spotkanie w "napiętej" atmosferze

Jako wiceprezydent USA (2009-2017) Biden troszczył się o sprawy Ukrainy. Spotkał się kilkakrotnie z kanclerz Angelą Merkel (CDU), m.in. na marginesie Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Ich spotkanie w lutym 2015 roku, rok po aneksji Krymu przez Rosję i eskalacji w Donbasie, odbyło się w "napiętej" atmosferze.

Reklama

Jak ocenił Biden w swoich wspomnieniach, "kanclerz była silna w swoim przemówieniu", tym bardziej "był rozczarowany, gdy po przemówieniu chłodno odmówiła dostarczenia prawdziwej broni przytłoczonemu wojsku ukraińskiemu".

Merkel i Biden nie doszli do porozumienia również podczas wspólnego spotkania z ówczesnym prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką. "Merkel pytała Poroszenkę, na jakie ustępstwa wobec Rosji może się zgodzić. Chciała to uzgodnić przed spotkaniem z Władimirem Putinem, zaplanowanym na kolejny dzień" – przypomina "Welt".

Merkel "sfrustrowana" Bidenem

Była zdania, że głowa państwa rosyjskiego musi w tej sytuacji odnieść jakiekolwiek zwycięstwo – zauważa Biden, który był zdania, że "nie można obwiniać ofiary". Kiedy spotkanie się zakończyło, Merkel wydawała się być mną sfrustrowana – podsumował Biden.

Reklama

Jak pisze "Welt", Biden jadąc do Monachium w 2015 roku, zabrał ze sobą 16-letnią wnuczkę. Odwiedzili razem miejsce pamięci – obóz koncentracyjny w Dachau, gdzie kilkadziesiąt lat wcześniej zabrał także trójkę swoich dzieci. Coś takiego dzieje się teraz w innych częściach świata. I trzeba o tym głośno mówić, nie można milczeć. Milczenie jest współudziałem – wyjaśniał Biden wnuczce.

Przekonanie "pozbawione logiki"

O Holokauście opowiadał mu wcześniej w domu ojciec. Przekonanie, że naród niemiecki nie wiedział, że to się wydarzyło, jest zupełnie pozbawione logiki – podsumował Biden w swojej książce ze wspomnieniami.

Prezydent Biden rozpocznie wizytę w Niemczech od spotkania z kanclerzem Olafem Scholzem.