Resort przypomniał w czwartkowym komunikacie, że w środę minister Moskwa wzięła udział w rozmowach w ramach Polsko-Ukraińskich Konsultacjach Międzyrządowych. Jednymi z tematów były wzmocnienie współpracy energetycznej, pomoc w ratowaniu i odbudowie środowiska naturalnego.

Reklama

Jak podaje MKiŚ, podczas spotkania z Rusłanem Strilets, ministrem ekologii i zasobów naturalnych Ukrainy, szefowa resortu klimatu podkreśliła, że rosyjska inwazja na Ukrainę jest ogromną katastrofą humanitarną i środowiskową. Agresja rosyjska i związane z nią zbrodnicze działania zbrojne doprowadziły do znaczącej degradacji środowiska. Pozostałości po eksplozjach i niewybuchy będą stanowić niebezpieczeństwo i skażą na długo środowisko.

"Katastrofa ekologiczna to zbrodnia wojenna"

Niszczenie środowiska i powodowanie katastrof ekologicznych to zbrodnia wojenna. Polska jest gotowa wesprzeć Ukrainę w odbudowie ekologicznej m.in. w zakresie ewidencji szkód w środowisku, analizy prawa międzynarodowego oraz wspólnego stosowania skarg, wynikających z konwencji międzynarodowych i organizacji międzynarodowych, których członkami są nasze kraje – zadeklarowała Moskwa, cytowana w komunikacie.

Według niej o chęci nawiązania takiej współpracy świadczy podpisanie „Memorandum of Understending o współpracy w dziedzinie ochrony środowiska”.

Już teraz wspieramy Ukrainę w identyfikacji zanieczyszczeń środowiska, które są niebezpieczne dla ludzi, flory i fauny, przede wszystkim zanieczyszczenia powietrza. Wdrażaniem postanowień porozumienia zajmie się powołana w tym celu grupa robocza. Obecnie konieczne jest przejście na poziom realizacji ustaleń i współpracy odpowiednich instytucji podległych i nadzorowanych przez nasze resorty – powiedziała.

Lasy Państwowe pomogą Ukrainie

Reklama

Anna Moskwa poinformowała, że Polska dostarczy Ukrainie specjalistyczny sprzęt do identyfikacji zagrożeń środowiskowych - zdalny wykrywacz chmury substancji niebezpiecznych zamontowany na mobilnym pojeździe terenowym. Strona polska może zaoferować też pomoc w produkcji sadzonek drzew leśnych do regeneracji. W ramach doraźnych działań pomocowych Lasy Państwowe przekazały już 24 samochody na potrzeby ukraińskich leśników.

W trakcie Polsko-Ukraińskich Konsultacji Międzyrządowych minister Moskwa spotkała się również z Hermanem Galushchenko, ministrem energetyki Ukrainy. Z satysfakcją mogę potwierdzić, że podpisane memorandum o współpracy w dziedzinie energii jest efektem ostatnich rozmów i będzie podstawą do dalszego rozwoju naszej współpracy - dodała szefowa MKiŚ.

Ministerstwo wyjaśniło, że celem porozumienia jest wzmocnienie współpracy polskich przedsiębiorstw z partnerami z Ukrainy w dziedzinie energetyki oraz uniezależnienie się od dostaw energii z Rosji przez obydwa kraje.

"Efektem podpisanego w Kijowie porozumienia jest to, że Strony podejmą jak najszybsze działania, aby przywrócić połączenie z Ukrainą za pomocą linii energetycznej Rzeszów-ukraińska elektrownia jądrowa Chmielnicka" - wyjaśniono w komunikacie resortu.