W rozmowie z PAP Kukiz mówił m.in. o kwestii powołania zespołów z udziałem przedstawicieli resortu sprawiedliwości ws. instytucji sędziów pokoju, a także drugiego, który pracowałby nad rozwiązaniami dotyczącymi dostępu do broni i amunicji. Powołanie tych zespołów było jednym z ustaleń podczas spotkania liderów Zjednoczonej Prawicy, które miał miejsce w połowie maja.

Reklama

Polityk Kukiz'15 przekazał, że Ministerstwo Sprawiedliwości skontaktowało się z nim, a także z profesorem Piotrem Kruszyńskim, który był przewodniczącym zespołu, który opracowywał rozwiązanie w Kancelarii Prezydenta ws. sędziów pokoju, a nad rozwiązaniami pracują prawnicy resortu sprawiedliwości i Kukiz'15.

Rozpoczynają się prace zespołów eksperckich przy projekcie ustawy. Mam nadzieję, że na przełomie października i listopada zostanie ona uchwalona i trafi do podpisu prezydenta - powiedział Kukiz.

Kwestia wprowadzenie instytucji sędziów pokoju, to jedna ze sztandarowych propozycji programowych Kukiz'15. Ostatecznie projekt podpisany przez prezydenta wpłynął do Sejmu na początku listopada ub.r.

Reklama

Zgodnie z prezydencką propozycją sądy pokoju mają zajmować się najprostszymi sprawami, które - jak mówił prezydent Andrzej Duda - stanowią utrapienie i blokują sądy rejonowe. Sędziowie pokoju mają rozstrzygać przede wszystkim sprawy wykroczeniowe i wybrane występki, gdzie wartość szkody nie przekracza 10 tys. zł. Do sądów pokoju trafiać mają też sprawy cywilne w tym: próby ugodowe, sprawy o alimenty, sprawy o naruszenie posiadania czy sprawy w postępowaniu uproszczonym. Od rozstrzygnięć sądów pokoju będzie przysługiwało odwołanie do sądów rejonowych.

Będzie program szkoleń obywateli do posługiwania się bronią?

Kukiz przekazał, że jest także w kontakcie z wiceministrem obrony Marcinem Ociepą ws. roboczego zespołu do spraw broni i amunicji, aby dopasować m.in. program szkoleń obywateli do posługiwania się bronią. Umówiliśmy się w kolejny poniedziałek na spotkanie - powiedział lider Kukiz'15. Chcę, aby towarzyszyli mi na nim eksperci ds. posługiwania się bronią i zaangażowanych w temat obronności i zmiany ustawy o broni i amunicji - dodał.

Jak podkreślił Kukiz, tempo prac zespołu będzie podobne jak w przypadku sędziów pokoju. To jest też temat priorytetowy w związku z sytuacją globalną - powiedział. Temat należy potraktować szerzej - nie tylko z perspektywy interesu indywidualnego, ale też z perspektywy interesu zbiorowości, czyli upowszechnić i nauczyć obywateli posługiwania się bronią, żeby służyła ona w przypadku kryzysu - ocenił.

Projekt ustawy o broni i amunicji został złożony do Sejmu w marcu przez posłów Kukiz'15 oraz grupę posłów PiS. Proponowana nowa ustawa ma zastąpić obecnie obowiązującą ustawę z 21 maja 1999 r. o broni i amunicji. Zmiana ma być podyktowana chęcią odblokowania dostępu do broni palnej dla praworządnych obywateli, pełnoletnich i zdrowych psychicznie, poprzez - przede wszystkim - ostateczną likwidację uznaniowości policyjnej. W proces wydawania pozwoleń na broń włączeni mają być wojewodowie jako cywilne organy administracji państwowej.

Reklama

Inicjatywę ustawodawczą zmierzającą m.in. do skrócenia i usprawnienie procedury uzyskania pozwolenia na broń zapowiedział w połowie marca prezes Partii Republikańskiej Adam Bielan. Jego ugrupowanie złożyło projekt ustawy w kwietniu, a podpisali się pod nim m.in. posłowie PiS, niezrzeszeni oraz przedstawiciele koła Polskie Sprawy oraz klubu Lewicy.

autor: Grzegorz Bruszewski