Wicepremier pytany w rozmowie z Interią.pl, czy Polski rząd zabiega o zmianę polityki Viktora Orbana wobec Rosji, odpowiedział: - Nie akceptujemy jego polityki wobec Rosji, mówimy o tym głośno. Pomimo, że mamy świadomość uzależnienia Węgier od surowców ze wschodu, nie znajdujemy w tym usprawiedliwienia - dodał Sasin.
Jak podkreślił, sprzedaż węgierskiej firmie MOL 417 stacji paliw Lotosu została ustalona przed kilkoma miesiącami. - Pamiętajmy jednak, że z Budapesztem dogadaliśmy się przed wojną w Ukrainie - powiedział Sasin. Według niego, "na tle całego rynku w Polsce, MOL będzie miał marginalny wpływ".
W sierpniu 2020 r. PKN Orlen podpisał porozumienie ze Skarbem Państwa i Grupą Lotos dotyczące realizacji transakcji nabycia akcji gdańskiej Grupy, a w konsekwencji przejęcia nad nią kontroli kapitałowej.
PKN Orlen poinformował w połowie stycznia, w ramach wyznaczonych wcześniej przez Komisję Europejską środków zaradczych dotyczących planowanego przejęcia Grupy Lotos, że Saudi Aramco ma kupić 30 proc. udziałów w rafinerii Lotosu, węgierski MOL - 417 stacji paliw Lotosu, a Unimot - bazy paliw.
Jednocześnie koncern podpisał z Saudyjczykami umowy: na dostawy ropy, współpracę w obszarze badań i rozwoju oraz wspólne analizy dotyczące inwestycji w obszarze petrochemii.
Adrian Kowarzyk (PAP)