Spotkanie online było kontynuacją prac grupy zawiązanej miesiąc wcześniej w Ramstein w Niemczech. Uczestniczyli w nim ministrowie obrony 47 krajów, w tym szef resortu obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.
Nowe kraje
Austin przypomniał, że po spotkaniu w Ramstein broń Ukrainie dostarczyły m.in. Australia, Kanada, Wielka Brytania. W poniedziałek do konferencji online dołączyły nowe kraje, które nie brały udziały w pierwszym spotkaniu grupy, w tym Austria,Bośnia-Hercegowina, Kolumbia, Irlandia i Kosowo.
Wśród państw, które zadeklarowały nowe wsparcie wojskowe dla Ukrainy, Austin wymienił Włochy, Danię, Grecję, Norwegię i Polskę. Dania dostarczy pociski przeciwokrętowe Harpoon i pociski rakietowe. Ponadto ministrowie obrony obiecali dostawy "bardzo potrzebnej amunicji artyleryjskiej, systemów obrony wybrzeża, czołgów i innych pojazdów opancerzonych" - powiedział Austin.
Potrzeby Ukrainy
Szef Pentagonu dodał, że Kijów oczekuje na pociski dalekiego zasięgu, drony i kamizelki kuloodporne. Przed spotkaniem online Austin rozmawiał z Reznikowem na temat potrzeb Ukrainy dotyczących uzbrojenia.
Zwołam trzecie spotkanie grupy kontaktowej w przyszłym miesiącu, 15 czerwca w Brukseli, na marginesie spotkania ministrów obrony (krajów) NATO, którzy stawią się tam osobiście - poinformował szef Pentagonu.
26 kwietnia w Ramstein Austin zapowiedział, że międzynarodowa grupa kontaktowa będzie spotykała się co miesiąc, by koordynować pomoc zbrojeniową dla Ukrainy. Jej zadaniem jest dialog i integracja wysiłków skoncentrowanych na wsparciu Kijowa.