Jak podkreśliła minister, nie należy wysyłać żadnych sygnałów, jeśli nie będzie się w stanie ich dotrzymać. Ani my, ani Niemcy nie będziemy w stanie tego zrobić – dodała, tłumacząc sprzeciw Austrii i Niemiec wobec embarga, które jej zdaniem "wyrządziłoby więcej szkody niż pożytku".

Reklama

Rezerwy magazynowe - tak, ale...

Możemy wykorzystać austriackie pieniądze z podatków, aby stworzyć rezerwy magazynowe, które posłużą potrzebom Austrii. Ale nie możemy wykorzystać austriackich podatków na zakup gazu dla Niemiec, Francji czy Holandii – dodała minister.

Magazyn gazu w Haidach, należący do Gazpromu, z którego korzystały także Niemcy, jest obecnie prawie pusty. Celem jest wypełnienie magazynu z obecnych 18 do 80 procent – informuje "Kurier".

Stan technologiczny sprzed 20 lat

Schramboeck zasugerowała, aby UE wykorzystywała do produkcji gazu szczelinowanie. Obecnie są metody pozyskiwania gazu łupkowego w sposób przyjazny dla środowiska. Nie wolno nam zamykać umysłów i patrzeć na stan technologiczny sprzed 20 lat – dodała. Podkreśliła też potrzebę nawiązywania nowych partnerstw w perspektywie średnioterminowej w zakresie energii słonecznej i wodoru.