Reklama

Ceny benzyny i oleju napędowego w majowy przedłużony weekend zapowiada najnowszy raport analityków e-petrol. Jakie kwoty powitają kierowców na stacjach paliw?

Benzyna Pb95 podrożała o 3 gorsze do poziomu 6,48 zł/litr. Od połowy kwietnia aż o 22 grosze podrożał olej napędowy, a w porównaniu do sytuacji sprzed tygodnia jego cena wzrosła o 8 groszy i wynosi dzisiaj 7,21 zł/litr. Potaniał, ale nieznacznie gaz LPG – w sprzedaży detalicznej kosztuje 3,62 zł/litr.

Ceny paliw w majowy weekend, nie tylko benzyna 95 zdrożeje

– Rano tankowałem benzynę Pb95 po 6,42 zł za litr, a już po południu na tej samej stacji litr 95-ki kosztował 6,50 zł. To tania stacja, która bierze paliwa z Lotosu – poinformował nas czytelnik mieszkający w miejscowości Starszyn pod Gdańskiem.

Reklama

Prognozy analityków na pierwszy tydzień maja zakładają, że wszystkie paliwa podrożeją.

– Tuż przed majowym weekendem nie mamy pomyślnych wiadomości dla kierowców. Ponieważ tankownie paliwa jest bardzo drogie i wszystko wskazuje na to, że będzie jeszcze droższe – powiedziała Magdalena Robak, analityk rynku paliw e-petrol.pl.

W ocenie ekspertów, jeśli właściciele stacji paliw zdecydują się w najbliższych dniach na wprowadzenie do cen detalicznych podwyżki wynikającej ze zmian cen w hurcie oraz dodatkowo zwiększą choć minimalnie swoje marże na oleju napędowym, to w już w najbliższy weekend kierowcy podjeżdżający na stację, aby zatankować będą musieli spodziewać się nowych cenników.

Jakie ceny benzyny, diesla i LPG w majowy weekend?

W przypadku popularnej benzyny 95 średnia cena ogólnopolska powinna kształtować się w przedziale 6,47-6,59 zł, to wzrost o 5 groszy.

Najbardziej zdrożeje diesel – po podwyżce o 6 groszy olej napędowy może kosztować od 7,21 do 7,37 za litr niektórych stacjach.

W przypadku gazu LPG ceny zmienią się o 2 grosze i powinny mieścić się w przedziale 3,62-3,73 za litr.

Stacja paliw / shutterstock

Ile stacja paliw zarabia na benzynie 95, oleju napędowym i gazie LPG?

Referencyjna marża detaliczna na litrze benzyny 95 wynosiła w ciągu pierwszych czterech miesięcy 2022 roku średnio 20 gr, a na oleju napędowym 14 gr – wynika z obliczeń e-petrol.pl. W marcu marża detaliczna na benzynie kształtowała się na poziomie 35 gr na litrze, a w kwietniu spadła i wyniosła już tylko 12 gr. W przypadku oleju napędowego średnia marża spadła z 37 groszy w marcu do średnio 7 groszy średnio w kwietniu.

– W ostatnim tygodniu kwietnia marża detaliczna wynosiła na benzynie Pb95 około 14 gr, a na dieslu sprzedawcy zarabiali zaledwie 2 gr. Jedynym paliwem, na którym marża detaliczna była relatywnie wysoka był autogaz. Średnio od początku roku (styczeń-kwiecień) wynosiła ona 29 gr, jednak spory wpływ na ten średni wynik mają dane z kwietnia, kiedy marżę detaliczną na LPG, portal e-petrol.pl obliczył na ok. 50 gr – wyliczyli eksperci.

Tankowanie benzyny na stacji paliw / Tomasz Sewastianowicz