Donald Tusk w Brukseli komentował sytuację w rządzie i potrzebę dymisji Zbigniewa Ziobry.

Ta decyzja personalna jest o tyle szokująca, no bo dzisiaj dużo mówi się i w Europie i w Polsce o potrzebie deputinizacji polityki, derusyfikacji gospodarki, więc wyobrażamy sobie chyba bez trudu, kto powinien wylecieć z rządu Mateusza Morawieckiego - komentował szef PO cytowany przez serwis 300polityka.pl

Reklama

Tusk o likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN

Czy sama ustawa, czy samo głosowanie, czy wstępne procedury w Sejmie nad ustawą, czy ustawami, bo tych projektów jest więcej, o nazwijmy, to z pewną nadwyżką o przywróceniu praworządności, a przynajmniej o likwidacji Izby Dyscyplinarnej, czy to wystarczy tu w Europie, żeby przekonać, ja uważam, że jest na to bardzo duża szansa - stwierdził polityk.

Reklama

Tusk o Polskim Ładzie: Poważne to nie jest

Obniżenie podatków to jest zawsze cos, co cieszy obywateli i generalnie jest krokiem odważnym na pewno w dzisiejszych czasach, ale ja byłbym gotów bezwzględnie pochwalić za tego typu decyzję, bo rzeczywiście maksimum pieniędzy musi też zostać w tych trudnych czasach w polskich kieszeniach, no bo oprócz wojny mamy też przecież inflację i ona będzie przecież coraz większa. Co do samej istoty tego pomysłu nie mam żadnych wątpliwości. Od wielu miesięcy namawiam premiera Morawieckiego, żeby nie kombinował z Polskimi Ładami, z innymi takimi bardzo skomplikowanymi i trochę antyobywatelskimi projektami, więc okej załóżmy przez chwilę, że to jest poważna propozycja, ale to już jest chyba 4 czy 5 propozycja Polskiego Ładu, zmiany Polskiego Ładu, tarczy przeciwko zmianom Polskiego Ładu i teraz de facto Polski Ład jest uchylone, więc poważne to, to nie jest - komentował Tusk.

Obecności NATO w Polsce

Reklama

Lider PO Donald Tusk oczekuje, że NATO znacząco zwiększy liczbę swych żołnierzy w Polsce. Jeśli nie dziś, to jutro w Warszawie prezydent Joe Biden powinien zapewnić Polskę, że w ciągu bardzo krótkiego czasu do Polski przybędzie tak, jak to szacują wojskowi i eksperci, minimum 30 tysięcy żołnierzy NATO-wskich, jeśli chodzi o samą Polskę. I to wydaje się absolutnie niezbędne i bardzo, bardzo pilne - podkreślił b. premier w rozmowie z TVN24.

Według niego prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki "powinni użyć wszystkich dostępnych metod i środków, żeby przekonywać NATO i Amerykanów" do zwiększenia obecności Sojuszu Północnoatlantyckiego w Polsce, zwłaszcza jeśli - jak zaznaczył - otrzymali jasny i jednoznaczny sygnał, że nie będzie misji NATO w Ukrainie.

Pytany, dlaczego zatem prezydent Duda i premier Morawiecki mają poruszyć kwestię tej misji podczas szczytów NATO i UE w Brukseli, Tusk odpowiedział: "nie wiem, nie chcę tutaj zbywać tego problemu jakąś złośliwością, ale wydaje się, że pomysł autorski prezesa Jarosława Kaczyńskiego wymaga obrony ze względu na jego reputację". Cały PiS będzie teraz robił wszystko, żeby powiedzieć, że to był genialny plan, więc brną w to, chyba niepotrzebnie - ocenił lider PO.

Chodzi o propozycję wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, jaka padła 15 marca w Kijowie. Mówił on, że na Ukrainie potrzebna jest misja pokojowa i humanitarna, przygotowana przez NATO i może inne organizacje, która będzie w stanie także się obronić.