- Mamy przygotowany cały system opieki szpitalnej i opieki w pozostałych częściach systemu dla obywateli ukraińskich, którzy przekraczają naszą granicę - powiedział minister. Poinformował, że plan zabezpieczenia obejmuje ok. 120 szpitali. - Oceniamy, że mamy w tych szpitalach ok. 7 tys. miejsc, które możemy przeznaczyć na leczenie obywateli Ukrainy - podał.

Reklama

To zabezpieczenie, jak zaakcentował, dotyczy zarówno poszkodowanych w wyniku działań zbrojnych w Ukrainie, jak również chorych uciekających przed rosyjską agresją i wymagających pomocy medycznej. - Przekazaliśmy informację do wszystkich podmiotów leczniczych, że każdy obywatel Ukrainy, bez względu na to, czy wymaga hospitalizacji, leczenia specjalistycznego w trybie ambulatoryjnym, czy pomocy lekarza rodzinnego, ma możliwość uzyskania pomocy - wskazał Niedzielski.

"Żadnych dodatkowych umów"

Minister powiedział, że żadnych dodatkowych umów związanych z obsługą czy świadczeniem usług medycznych dla obywateli Ukrainy nie trzeba będzie zawierać. Dotyczy to POZ, leczenia ambulatoryjnego i szpitalnictwa, a wszelkie świadczone usługi będą potem refinansowane z budżetu państwa. - Jeżeli chodzi o specyfikę tego rozwiązania - będzie to rozwiązanie, które działa z mocą wsteczną - wszystkie świadczenia medyczne udzielone po dacie 24 lutego będą podlegały zasadom refundacji - podkreślił Niedzielski.

Powiedział, że do takiej usługi medycznej uprawniać będzie dokument, który potwierdza legalny pobyt w RP - paszport z odpowiednią pieczątką lub inny tego typu dokument. - W tym rozwiązaniu przewidujemy również, że refundacja leków będzie odbywała się na takich samych zasadach jak dla wszystkich innych obywateli naszego kraju - dodał szef MZ.

Obywatele Ukrainy mają zapewniony dostęp do szczepień w Polsce, nie tylko przeciwko Covid-19 - poinformował. Dostępny dla nich jest też system testowania pod kątem koronawirusa. - Nasz system testowania - mówię tutaj o testowaniu przeciwko Covid-19 - jest również udostępniony w pełnym zakresie obywatelom Ukrainy i co bardzo ważne w niedługim czasie, w zasadzie to jest kwestia kilku najbliższych dni, będziemy mieli też dostępny formularz w języku ukraińskim, ale i bez względu na to i tak w tej chwili obywatele (Ukrainy) mogą zgłaszać się do aptek, do innych punktów gdzie wykonywane są wymazy - podkreślił.

Niedzielski powiedział, że bardzo ważny jest aspekt komunikacyjny. - Zdecydowaliśmy się wzmocnić czy zwiększyć zakres komunikacji, informacji w języku ukraińskim - przekazał szef MZ.

Wskazał, że zakres ten zwiększony będzie na infolinii, której operatorem jest NFZ. - Mamy obsługę po ukraińsku i ona zostanie wzmocniona, ale również chciałem powiedzieć, że rozwiązanie, w którym możliwe jest udzielanie teleporad przez tzw. teleplatformę pierwszego kontaktu, również od niedzieli ma zapewnioną obsługę lekarską w języku ukraińskim - poinformował szef resortu. Dodał, że w tym zakresie MZ współpracuje blisko z PZU.