Premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania partii konserwatywnych w Madrycie w sobotę mówił m.in. o zagrożeniach ze strony Rosji, podkreślał wagę suwerenności i solidarności państw europejskich - wynika z informacji PAP uzyskanych od uczestników spotkania.

Reklama

Orban

Według relacji jednego z uczestników spotkania, premier Węgier Victor Orban w kontekście napięć między Rosją a Zachodem ocenił, że z Madrytu czy Paryża może trudniej dostrzec rozmiar niebezpieczeństwa, ale z perspektywy Węgier, Polski, czy państw bałtyckich jest to realne zagrożenie. Liczę na pomoc wszystkich w deeskalacji sytuacji - miał mówić Orban.

Le Pen

Z kolej szefowa francuskiego Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen miała zaznaczyć że Unia stoi za bardzo z boku konfliktu z Rosją. I podkreślała że Francja chce doprowadzić do deeskalacji napięć na wschodniej flance NATO/UE.

Potępiamy wszystkie działania, które mogą być zagrożeniem dla integralności terytorialnej suwerennych państw - miała mówić Le Pen.

Abascal

Lider organizującej spotkanie hiszpańskiej partii Vox Santiago Abascal poruszał m.in. temat energii. Hiszpański polityk miał podkreślać, że potrzebne jest - pozbawione ideologicznych uprzedzeń - porozumienie na rzecz taniej, zrównoważonej energii, w tym atomowej.

Roos i Pavelescu

Holender Rob Roos mówił o wysokich cenach energii w Europie i - jak przekazało źródło PAP - winił za to dyrektywy europejskie; wyraził opinie, że Fit for 55 jest szkodliwy.

Źródło PAP przekazało też, że Aurelian Pavelescu z Rumunii mówił o ataku upolitycznionych sędziów na polską i rumuńską konstytucję i o tym, że zagraża to stabilności Unii.

Reklama

Według wicerzecznika PiS Fogla, spotkanie w Madrycie stanowi kontynuację prac rozpoczętych podczas szczytu partii konserwatywnych w Warszawie na początku grudnia 2021 r. Polityce będą więc kontynuować rozmowy na temat obrony Europy przed zagrożeniami zewnętrznymi i wewnętrznymi oraz promowania alternatywy przeciwstawiającej się "globalnemu dryfowi" w Unii Europejskiej - zaznaczył zastępca rzecznika PiS.

Problemy Europy

Nowymi tematami szczytu są problemy energetyczne Europy, kryzys demograficzny, europejski przemysł po pandemii Covid-19 oraz sprawy obronności, rozpatrywane w kontekście rosyjskiego zagrożenia.

Fogiel podkreślił dobry kontakt PiS z hiszpańską prawicową partią Vox. Zarówno lider tego ugrupowania, Santiago Abascal, jak i eurodeputowany Vox Hermann Tertsch w konflikcie z Rosją opowiedzieli się po stronie Ukrainy i za uszanowaniem jej suwerenności narodowej - powiedział.

"Atakowanie suwerennych narodów zagraża UE - napisał Abascal na Twitterze w piątek - jedność patriotów jest niezbędna, aby stawić czoła wrogom naszej cywilizacji”.

Partia Abascala

Partia Abascala w swojej „Agendzie dla Hiszpanii”, będącej przeciwstawieniem dla Agendy 2030 przyjętej przez ONZ, opowiedziała się za budowaniem Europy „w służbie państw członkowskich i obywateli, a nie w służbie elit”. Vox zaapelowała o nowy traktat europejski „przywracający podmiotowość krajom członkowskim wobec biurokracji Komisji Europejskiej, której nikt nie wybiera i nikt nie może kontrolować”.

Zgodnie ze źródłami Vox, europejskie partie konserwatywne dążą do głębokiej reformy UE i opowiadają się za powrotem do idei leżących u jej podstaw.

Dziennik „La Vanguardia” przypomniał w czwartek o zawiązanej przez PiS w lipcu 2021 r. współpracy europejskich partii konserwatywnych i podpisaniu wspólnej deklaracji ideowej przez 15 partii z 14 krajów. Partie te wysunęły żądanie, aby Bruksela budowała UE opartą na suwerenności państw członkowskich i respektującą tożsamość narodów oraz odrzuciły obecny „dryf federalny”. To wspólne oświadczenie nadawało ton poprzedniemu spotkaniu w Warszawie.

Kto będzie w Madrycie

W obecnym zjeździe europejskich partii konserwatywnych w Madrycie, który potrwa do 29 stycznia biorą udział: premier Mateusz Morawiecki (PiS), premier Węgier Victor Orban (Fidesz), szefowa francuskiego Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen, Marlene Svazek (Wolnościowa Partia Austrii), Tom Van Grieken (belgijska partia Interes Flamandzki), Mart Helme (Estońska Konserwatywna Partia Ludowa), Aurelian Pavelescu (rumuńska Narodowo-Chłopska Partia Chrześcijańsko-Demokratyczna), Krasimir Karakaczanow (Bułgarski Ruch Narodowy) oraz Waldemar Tomaszewski (Związek Chrześcijańskich Rodzin na Litwie).