To bardzo ważne dla całej gospodarki, bo paliwo jest cenotwórcze - powiedział w radiowej Jedynce prezes Orlenu, zapowiadając, że obniżka VAT ma szybko znaleźć odzwierciedlenie w niższych cenach na stacjach benzynowych.

Reklama

Obajtek: Już teraz w Polsce mamy najtańsze paliwo w Europie

Podkreślił, że "już teraz w Polsce mamy najtańsze paliwo w Europie". Wspomniał też, że Niemcy przyjeżdżają, by zaopatrywać się na polskich stacjach.

Prezes Orlenu dodał, że jego spółka zakupiła 19 mln praw do emisji dwutlenku węgla po 23 euro.

Reklama

Prawa do emisji CO2 po 23 euro

W tej chwili są one warte po 80 euro. A my dzięki temu zakupowi możemy utrzymywać niskie ceny paliwa - poinformował.

Według Daniela Obajtka cena paliw w 80 proc. zależy od posunięć strony rządowej, a w 20 proc. od Orlenu. Zapewnił, że paliwowej spółce nie zależy na wysokich cenach.

Ja ma prowadzić firmę tak, by generowała zyski, ale je się nie zawsze wypracowuje marżą, można też szerokim wolumenem sprzedaży - powiedział.

Obajtek o sprzedaży części Lotosu: Nigdzie nie kryją się Rosjanie

Nigdzie nie kryją się Rosjanie - zapewnił Daniel Obajtek, komentując umowy sprzedaży części majątku Lotosu. Im ktoś częściej opowiada o Rosjanach, tym bardziej prorosyjską politykę prowadzi - dodał.

Reklama

Na antenie radiowej Jedynki prezes Orlenu zapewnił, że umowy z koncernami MOL i Saudi Aramco, zostały zawarte, by można było połączyć spółki Orlen i Lotos, i "zapewnić im przyszłość".

Od 2035 roku w Europie mają być tylko silniki zeroemisyjne. Jaka więc byłaby przyszłość Lotosu jako rafinerii? - powiedział Obajtek. Jego zdaniem "przez zwykłe politykierstwo, lokalne interesy" państwo polskie przez 30 lat nie potrafiło połączyć tych dwóch spółek. Przez to dwie firmy mające jednego właściciela konkurowały ze sobą i automatycznie nie mogły intensywnie się rozwijać - dodał.

Powiedział, że powstanie podmiot, który będzie miał większy zasięg, siłę inwestycyjną i zdecydowanie większe możliwości konkurowania, także na rynkach zewnętrznych. Dowodem na słuszność tej decyzji ma być pozytywna reakcja giełdy.