W ubiegły piątek trzynastu z siedemnastu członków Rady Medycznej zrezygnowało z doradzania rządowi ws. epidemii Covid-19.

Reklama

Rzecznik rządu pytany w poniedziałek w Radiu Plus czy będzie nowa formuła Rady, odpowiedział, że w tej chwili wypracowywane są decyzje z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim. Dzisiaj, mam nadzieję, pan minister poinformuje też o takim aktualnym sposobie komunikowana i konsultowania spraw związanych epidemią - powiedział.

Zaznaczył jednocześnie, że są jeszcze konsultanci krajowi, wojewódzcy i oni też są w stałym kontakcie czy to z szefem MZ, czy z wojewodami.

Dopytywany czy to oznacza, że Rady Medycznej już nie będzie, Müller przyznał, że formuły takiej, jaka funkcjonowała do tej pory, raczej nie będzie. Natomiast, tak jak mówię, są inne narzędzia, inne sposoby, aby też osiągnąć podobny efekt - dodał rzecznik rządu.

Reklama

Nowe obostrzenia?

Został też zapytany, czy będą kolejne obostrzenia w związku z pandemią Covid-19. Decyzje będą podjęte w drugiej połowie stycznia - powiedział. Jeżeli będzie tak, że w najbliższych dniach będziemy widzieć dużą dynamikę zachorowań, to oczywiście będziemy o tym dyskutować, żeby jakieś rygory dodatkowe wprowadzić - przyznał. Podkreślał jednocześnie kwestię egzekwowania aktualnych obostrzeń.

Dodał, że jeśli chodzi o rozpoczynający się w poniedziałek okres ferii szkolnych, to "premier dał dyspozycję żeby w szczególności kontrolować hotele, restauracje pod kątem przestrzegania wymogów zasad bezpieczeństwa".

Rezygnacje w Radzie Medycznej

W ubiegły piątek trzynastu z siedemnastu członków Rady Medycznej zrezygnowało z doradzania rządowi w sprawie epidemii Covid-19. W oświadczeniu przesłanym PAP poinformowali, że zwrócili się w piątek do premiera Mateusza Morawieckiego o przyjęcie ich rezygnacji z dalszego udziału w pracach Rady Medycznej do spraw COVID-19.

W oświadczeniu członków Rady Medycznej, którzy złożyli rezygnację napisano m.in., że ich decyzja zapadła z uwagi na "brak wpływu rekomendacji na realne działania" i "wyczerpanie się dotychczasowej współpracy".

Rezygnacji nie złożyło czworo członków tego gremium m.in. główny doradca premiera do spraw COVID-19 prof. Andrzej Horban.

Rada Medyczna do spraw COVID-19 została powołana zarządzeniem premiera z 6 listopada 2020 r. Jest organem pomocniczym premiera. Do zadań Rady należy przede wszystkim analiza i ocena bieżącej sytuacji w kraju, opracowywanie propozycji działań oraz opiniowanie aktów prawnych.

Centrum Informacyjne Rządu oświadczyło, że "w związku z decyzją części członków Rady Medycznej, formuła doradcza tego gremium zostanie zmieniona" i że "zadanie wypracowania nowej formuły" premier przekazał ministrowi zdrowia.