Gabriela Masłowska (PiS) pytała w Sejmie o to, czy szpitale, które chcą wyjść z długów, mogą liczyć na wsparcie Ministerstwa Zdrowia.

Wiceszef resortu zdrowia Sławomir Gadoński powiedział, że resort, mimo wzrostu nakładów na sektor ochrony zdrowia, widzi problemy w sektorze szpitalnym. Przypomniał, że MZ przygotowało projekt systemowy – ustawy o modernizacji tego sektora i trwają jego konsultacje. Ustawa ma poprawić sytuację ekonomiczno-finansową podmiotów szpitalnych. Jej projekt był przedstawiony pod koniec grudnia zeszłego roku.

Reklama

MZ planuje oddłużenie szpitali

Planujemy w ramach tej ustawy częściowe oddłużenie szpitali. Mówię częściowe, bo po pierwsze chcemy określić najbardziej pilne potrzeby, na co przeznaczyć w najbliższych 4-5 latach ok. 3,5 mld zł – powiedział Gadomski. Wyjaśnił, że pieniądze te mają być przeznaczone wyłącznie na oddłużenie.

Reklama

Będzie to oddłużenie związane z przygotowaniem, przedstawieniem i zaakceptowaniem tak naprawdę przez nowo tworzoną Agencje Rozwoju Szpitali programu rozwojowo-naprawczego – dodał.

Zdajemy sobie sprawę, że często procesy restrukturyzacyjne związane z łączeniem, konsolidacją czy ze zmianą profilu części działalności szpitala mogą wymagać również innych środków, w szczególności środków inwestycyjnych – powiedział. MZ – jak mówił Gadomski – również przygotowało wsparcie w tym zakresie.

Masłowska dopytywała, czy szpitale, które rozpoczęły już restrukturyzację przed wejściem ustawy w życie, nie skorzystają z projektowanych rozwiązań.

Reklama

Nie umiem dzisiaj odpowiedzieć w 100 proc. jednoznacznie. Wiadomo, że są to procesy wieloletnie, nie są to procesy krótkie, więc być może nie będzie możliwości zrefinansowania części działań, które dzisiaj są wynikiem już rozpoczętego postępowania – powiedział.

Wierzę w to, że nawet jak nie w 100 proc., to po wejściu w życie ustawy jak najbardziej, uda się może niekoniecznie zrefinansować, ale na pewno dalsze te plany naprawczo-rozwojowe sfinansować – zapewnił