Czy kredyty konsolidacyjne są atrakcyjnym narzędziem?
Kredyt konsolidacyjny to rodzaj przeznaczony na spłatę innych zobowiązań kredytobiorcy. Konsolidacji podlega liczna gama kredytów: gotówkowe, hipoteczne, samochodowe, czy ratalne. Podstawowym atutem konsolidacji jest zamiana kilku kredytów na jeden, długoterminowy i często o niższym oprocentowaniu. Pamiętajmy jednak, że kredyt konsolidacyjny to przede wszystkim forma sprzedaży pieniądza, jaką posługują się banki. Proszę się postawić w pozycji banku – w jaki sposób można skłonić klienta zaangażowanego w szereg kredytów, żeby wziął kolejny? Właśnie przy pomocy kredytu konsolidacyjnego. Bo za takim kredytem przemawia jego wygoda i oszczędności. Przede wszystkim zamiast kilku rat kredytów spłacanych w różnych terminach, klient płaci jedną ratę i jest to rata niższa niż suma dotychczasowych. Minusem kredytów konsolidacyjnych jest niewątpliwie czas ich spłacania. Banki udzielające takich kredytów biorą na siebie część odpowiedzialności za dotychczasowe zadłużenie klienta. To, czy warto wziąć taki kredyt, czy nie zależy oczywiście od atrakcyjności oferty. Zawsze warto się nad nią chwilę zastanowić. Konieczność dokładnego zbadania oferty dotyczy zresztą wszystkich dostępnych na rynku produktów bankowych. To, że popadamy w zbyt duże zadłużenie jest często wynikiem niefrasobliwości i niezbyt starannego wyboru oferty. Często bierzemy kredyty, choć moglibyśmy się bez nich doskonale obejść.

Reklama

Nie wszyscy jednak są przekonani, że taka forma kredytu jest bezpieczna.
Kredyt konsolidacyjny jako taki jest bezpiecznym narzędziem. Oczywiście pod warunkiem, że bank udzielający go nie stosuje tricków, zapisów w umowie, na które klienci nie zwracają uwagi. Trzeba przyznać, że coraz częściej banki nie stosują już takich zabiegów. Co więcej, podkreślają w reklamach, że nie ma u nich ukrytych kosztów związanych z kredytem. Ważne jest również, aby klienci dokładnie zapoznali się z wyliczeniem terminu spłaty i wielkości rat. Może się okazać, że dzięki takiemu kredytowaniu nasze oszczędności wzrosną – choć może lepiej w przypadku kredytu mówić o spadku kosztów – na tyle, że zrekompensują wahania kursowe franków szwajcarskich czy euro, jeśli wcześniejsze kredyty braliśmy w tych walutach. Generalnie z punktu widzenia klienta wygodniej jest mieć zobowiązania w jednym banku, niż w kilku innych i nie tak obciążające budżet, jak miałoby to miejsce w przypadku kilku kredytów do spłacenia. Każdy, kto decyduje się na zaciągnięcie takiego kredytu, robi to, ponieważ jego dotychczasowe zadłużenie przekracza jego możliwości finansowe. Dlatego konsolidowanie kredytów nie jest bardziej niebezpieczne niż branie nowych kredytów konsumpcyjnych.

A jak wygląda sprawa kredytów konsolidacyjnych dla przedsiębiorstw?
Konieczność restrukturyzacji zadłużenia w przypadku przedsiębiorstwa pojawia się zawsze wówczas, kiedy grozi mu utrata płynności – przy czym nie zawsze taka utrata płynności jest związana z niewłaściwym prowadzeniem działalności, czy błędnymi decyzjami biznesowymi. Często zdarza się, że przedsiębiorstwo trafi na nierzetelnego kontrahenta i to opóźnienia płatności z tej strony prowadzą w prostej linii do kłopotów we współpracy z bankami. Wówczas należy restrukturyzować zadłużenie, do czego banki podchodzą chętnie. Dla samej gospodarki oznacza to zaś, że przedsiębiorstwo pozostanie na rynku. Stąd restrukturyzacja kredytów przedsiębiorstw jest z punktu widzenia gospodarki bardzo wygodnym i korzystnym narzędziem. Są zresztą również bardzo popularne w Polsce. Często jest to bowiem ostatnia deska ratunku dla przedsiębiorstwa zagrożonego upadkiem.