Andrusiewicz przekazał, że dwa razy na dobę Ministerstwo otrzymuje informacje z Centrum Zarządzania Kryzysowego, jak wygląda stan przygotowania karetek. W tej chwili w samej Warszawie nieobsadzonych karetek mamy 12, więc ta skala się zmniejszyła. Oczywiście to nie znaczy, że ona z dnia na dzień nie może znowu wzrosnąć - zaznaczył.

Reklama

W skali całego kraju jest to constans - 25 procent karetek ma status "niegotowa". Pamiętajmy, że najważniejszym dla pacjenta jest czas dojazdu. Czas dojazdu mimo tych nieobsadzonych 25 procent ambulansów się nie zmienił. Ten czas dojazdu to nadal 14 minut, więc zaręczam i zapewniam pacjentów, że karetka zawsze będzie u nich na czas - podkreślił.

Ratownicy medyczni walczą o wyższe wynagrodzenia, nie zgadzają się też na wyjątkowo trudne warunki pracy. Od 1 września rozpoczęli ogólnopolski protest. Część z nich nie przyszła do pracy lub wzięła minimalną liczbę godzin podczas dyżurów. Ratownicy zapowiadają, że 11 września chcą wziąć udział w dużej manifestacji pracowników ochrony zdrowia, która ma odbyć się w stolicy