Na czym ma polegać porozumienie między przedsiębiorcami a rządem w kwestii Polskiego Ładu?
Reklama
Jeżeli rząd do innych form prowadzenia działalności gospodarczej oraz do wynagrodzeń z tytułu powołania zastosuje mechanizm, który przedwczoraj zaprezentował w przypadku ryczałtu ewidencjonowanego, to jako Związek Przedsiębiorców i Pracodawców jesteśmy gotowi poprzeć te rozwiązania. Głównie chodzi o zryczałtowaną składkę zdrowotną, zamiast tej zaproponowanej wcześniej, która rosłaby wraz z dochodem. Propozycja takiej składki w przypadku ryczałtu ewidencjonowanego jest dla nas do zaakceptowania. Będziemy walczyć jeszcze o nieco niższe stawki, ale kompromis jest na wyciągnięcie ręki. Wygląda na to, że po stronie rządu jest dobra wola. Rozmawiamy cały czas i mam nadzieję, że przyniesie to pozytywny efekt.
Jak w szczegółach wyglądałoby to porozumienie? Kogo mogą dotyczyć zmiany i czy negocjacje uwzględniają dodatkowe wyłączenia?
Nie zgodzimy na żadne wyłączenia. Chcemy, żeby działalność na skali i ta na podatku liniowym była traktowana w ten sam sposób jak ryczałt ewidencjonowany, czyli miała zryczałtowaną składkę zdrowotną. Pozostaje jeszcze kwestia stawek, która podlega negocjacjom. Jesteśmy otwarci na ich cieniowanie w zależności od formy prowadzenia działalności, natomiast kluczowe jest to, żeby była to stawka ryczałtowa liczona od średniego wynagrodzenia. Jeżeli tego nie będzie, nie poprzemy Polskiego Ładu.
Reklama
Współpraca Bartłomiej Chlabicz