W wywiadzie dla DGP Wojciech Hermeliński, były sędzia TK, mówi, że to realizacja orzeczenia Trybunału z 2015 r. Podkreśla jednak, że wobec niektórych zawartych w niej rozwiązań mogą być podnoszone wątpliwości. Chodzi o objęcie nowymi przepisami spraw w toku oraz zapis, że te, które mają ponad 30 lat, z automatu będą umarzane. – Uważam, że bardzo prawdopodobne jest tu naruszenie Konstytucji - podkreśla sędzia.

Reklama

Początkowo prace opozycji i rządu były zgodne

Nad ustawą w Sejmie zgodnie pracowały opozycja i większość rządowa. Ostatecznie jednak KO wstrzymała się od głosu po tym, jak sprawa nabrała międzynarodowego kontekstu. USA i Izrael uznały, że zamknie ona drogę ocalonym z Holokaustu do dochodzenia roszczeń. W tym kontekście pojawia się też kwestia odszkodowań za mienie bezspadkowe. Zdaniem sędziego Hermelińskiego reakcje są nadmierne, tym bardziej, że ustawa mienia bezspadkowego nie dotyczy.

W Polsce od kilku dni przebywa Cherrie Daniels, przedstawicielka Departamentu Stanu do spraw Holokaustu. spotkała się m.in. z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim, ma także rozmawiać z przedstawicielami rządu. W środę połączone komisje ustawodawcza i praw człowieka mają wysłuchać zainteresowanych stron.

CZYTAJ WIĘCEJ W ŚRODOWYM WYDANIU DZIENNIKA GAZETY PRAWNEJ>>>