Koniec Szpitala Narodowego
Michał Dworczyk przekazał, że Szpital Narodowy działający na PGE Stadionie Narodowym zostanie zamknięty 23 maja.
To był pierwszy szpital tymczasowy, który budowaliśmy po to, żeby odpowiedzieć na sytuacje, jaka powstała w związku z pandemią COVID-19 – mówił Dworczyk.
Łącznie przewinęło się przez ten szpital ponad 1800 pacjentów. Wielu z tych osób uratowano życie – dodał polityk.
W punkcie szczepień na Stadionie Narodowym zostało wykonanych ponad ćwierć miliona szczepień. To nie byłoby możliwe, gdyby nie zespół wspaniałych osób. Wielkie podziękowania należy złożyć wszystkim osobom, które były zaangażowane w realizację tego projektu – mówił szef KPRM.
Dworczyk zapowiedział, że szpital zawiesi swoją działalność i choć w części zostanie zdemontowany, to jednak większość infrastruktury pozostanie.
Pozostanie, żeby być takim zabezpieczeniem, które mamy nadzieję nie będzie wykorzystane, ale które w sytuacji, kiedy pojawiłaby się czwarta fala albo sytuacja epidemiczna gwałtownie by się pogorszyła, żeby w sposób prosty w ciągu kilkudziesięciu godzin można było przywrócić funkcjonowanie tej placówki - zaznaczył Dworczyk.
Punkt szczepień na Stadionie Narodowym nadal funkcjonuje
Na PGE Narodowym nadal będzie działał punkt szczepień. "Punkt szczepień na Stadionie Narodowym @PGENarodowy nadal funkcjonuje. Wszystkie szczepienia odbywają się według zaplanowanych terminów" - napisało na Twitterze CSK MSWiA.
Przypomniano też o tym na twitterowym profilu prowadzonym przez Centrum Informacyjne Rządu #SzczepimySię. "Ważna informacja - Punkt Szczepień na @PGENarodowy będzie dalej funkcjonował" - podkreślono.
Działalność Szpitala Narodowego
Od momentu oddania do użytku – czyli od 5 listopada 2020 roku, w Szpitalu Narodowym:
- • 1843 pacjentów trafiło pod opiekę personelu medycznego,
- • 2448 razy szpitale standardowe kontaktowały się z Centrum koordynacyjnym Szpitala Narodowego w celu przekazania pacjentów,
- • 11 – średnio tyle dni spędzali pacjenci w Szpitalu Narodowym.
W szczytowym momencie III fali pandemii COVID-19 w Szpitalu Narodowym:
- • przebywało jednocześnie 350 pacjentów, przy 550 gotowych łóżkach i maksymalnym potencjale rozbudowy w krótkim czasie do 1200 łóżek,
- • 90 osób było jednoczasowo wentylowanych mechanicznie,
- • w 12 odcinkach plus na oddziale intensywnej terapii w ciągu jednej, 12-godzinnej zmiany pacjentami opiekowało się jednocześnie 30 lekarzy, 108 pielęgniarek i 30 ratowników medycznych (z czego w danym momencie w strefie brudnej przebywała połowa z nich).