Wicepremier Sasin pytany w Programie 1 PR o najważniejsze elementy "Polskiego Ładu", wskazał, że jest to dokument przemyślany i trzeba go traktować jako całość. To kwesta dochodów, regulacje podatkowe i ochrona zdrowia, kwestie związane z inwestycjami i mieszkaniowe, które są niezwykle ważne dla rodzin - dodał. Jak tłumaczył, pozwoli on wejść na ścieżkę szybszego wzrostu gospodarczego.

Reklama

Sasin: Skraca się dystans między Polską a krajami UE

Według szefa MAP, postcovidowy kryzys paradoksalnie można potraktować jako szanse. Jak tłumaczył, jeszcze rok, dwa lata temu dystans rozwoju gospodarczego dzielący nas z krajami UE był większy. Dziś, w sytuacji kiedy Polska w miarę obronną ręką ten kryzys przechodzi, ten dystans się skraca - powiedział. Jak dodał, że realne staje się to, że w ciągu dekady jesteśmy w stanie dogonić poziomem życia i dochodów Polaków takie kraje jak Włochy, Hiszpania czy Portugalia.

Te rozwiązania, które proponujemy w +Polskim Ładzie+ mają temu służyć. Z jednej strony wyrównywać różnice społeczne, podnosić jakość usług świadczonych obywatelom przez państwo, z drugiej poprzez inwestycje tworzyć miejsca pracy i dawać impuls rozwoju firm wskazał.

Reklama

Sasin: Rząd ma wszystko policzone

Sasin był również pytany o zmiany w programach "czyste powietrze" i "mój prąd". W odpowiedzi wskazał, że te programy będą dalej rozwijane, że dużo więcej pieniędzy trafi na zmianę źródła energii w domach. Polska Spółka Gazownictwa pracuje nad zmaksymalizowaniem nakładów na rozwój sieci gazowniczej, aby dotrzeć do tych miejscowości, do których sieć wciąż nie dotarła - powiedział. Mówił też o planowanym wspieraniu innych programów prosumenckich, dla indywidualnych producentów energii i programy dostępu do czystej wody.

Reklama

Według Sasina, rząd ma wszystko policzone. Wskazał, że te programy będą finansowane z środków UE, które trafią do Polski oraz z własnych wpływów budżetowych. "To będzie miks finansowy, a własne środki będą pochodziły z rosnącego tempa wzrostu gospodarczego. Mimo że nowe regulacje podatkowe spowodują, że wpływy z podatku PIT zmaleją o ok. 5-7 mld zł, to wzrost płac i zatrudnienia wyrówna te straty budżetowe" - zaznaczył.

Jak dodał, w Ładzie został też zapisany cały system tzw. obligacji rozwojowych. Przy tak niskim oprocentowaniu lokat w bankach, liczymy, że Polacy zamiast trzymać tam pieniądze, będą chętnie nabywać obligacje skarbu państwa - zaznaczył.

Czym jest Polski Ład?

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jedną z jego propozycji jest podniesienie kwoty wolnej od podatku z maksymalnie 8 tys. zł do 30 tys. zł rocznie.