"Dziennik Gazeta Prawna"

Warszawa wypadnie z Polskiej Strefy Inwestycji i zwolnienia z CIT

Komisja Europejska przyjęła nowe wytyczne w sprawie regionalnej pomocy państwa na lata 2022–2027. Nie dostaną jej firmy inwestujące w stolicy. Dziewięć regionów zyska na zmianach.

To symboliczny koniec Polskiej Strefy Inwestycji w dotychczasowej formule – przyznają eksperci. W Warszawie i powiatach ościennych (warszawski zachodni, legionowski, pruszkowski, nowodworski, grodziski, miński, wołomiński, piaseczyński i otwocki) pomoc w postaci zwolnienia z CIT w ogóle nie będzie udzielana. W województwach pomorskim, dolnośląskim i wielko polskim nowe inwestycje będą wciąż korzystać z ulg, ale pomoc będzie mniejsza niż dotychczas.

Reklama

Taki będzie efekt nowych wytycznych w sprawie regionalnej pomocy państwa na lata 2022‒2027, jakie przyjęła ostatnio Komisja Europejska. Mają one zacząć obowiązywać od 1 stycznia przyszłego roku.

W tych regionach, gdzie wsparcie ma być mniejsze, to ostatni moment, aby skorzystać ze zwolnienia z CIT na dotychczasowym poziomie – mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO. Warto się spieszyć, bo korzyści są niebagatelne. Przykładowo mała firma z Pruszkowa czy Nadarzyna, która zainwestuje 5 mln zł, może dziś dostać 2 mln zł ulgi w CIT, czyli 40 proc. tego, co wyłoży. Firma średniej wielkości za 20 mln zł inwestycji może otrzymać 6 mln zł ulgi. Po zmianach taka pomoc będzie wykluczona. CZYTAJ NA GAZETAPRAWNA.PL>>>

"Rzeczpospolita"

Reklama

Bitwa o wieńce i słowa

Prokuratura prowadzi osiem postępowań w sprawie znieważenia pomnika ofiar tragedii smoleńskiej. Chodzi o napisy na składanych pod nim szarfach - czytamy w poniedziałkowej "Rzeczpospolitej".

"Dziesiątego dnia każdego miesiąca pod pomnikiem poświęconym ofiarom katastrofy na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego nie tylko składane są wieńce przez delegację PiS z Jarosławem Kaczyńskim na czele oraz przedstawicielami rządu. Co najmniej od dwóch lat, pod monumentem w kształcie schodów, dochodzi też do incydentów z udziałem żołnierzy Dowództwa Garnizonu Warszawa" - podaje dziennik.

Gazeta wskazuje, że chodzi o wieńce, na których znajduje się napis: "Pamięci 95 ofiar Lecha Kaczyńskiego, który ignorując wszelkie procedury, nakazał pilotom lądować w Smoleńsku w skrajnie trudnych warunkach. Spoczywajcie w pokoju. Naród Polski. Stop kreowania fałszywych bohaterów!".

"Jest on usuwany przez żołnierzy w asyście policji. Niekiedy dochodzi wtedy do przepychanek, a mundurowi nazywani są złodziejami" - pisze "Rz".

Aleksandra Skryniarz z Prokuratury Okręgowej w Warszawie przekazała w rozmowie z dziennikiem, że Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście-Północ ma zarejestrowanych teraz osiem postępowań, z których w trzech przypadkach skierowano do sądu akty oskarżenia, o czyn z art. 261 Kodeksu karnego, czyli o znieważenie pomnika. CZYTAJ NA RP.PL>>>

"Super Express"

Semeniuk: Niebawem przedstawimy plan na maj

Jeszcze w tym tygodniu zostanie przedstawiony plan luzowania obostrzeń na maj - mówi w rozmowie z poniedziałkowym "Super Expressem" wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk.

Wiceminister rozwoju, pracy i technologii w rozmowie z dziennikiem została m.in. zapytana ile firm skorzystało z rządowego wsparcia. "Szacujemy, że dzięki temu z pomocy publicznej, wynoszącej ok. 10 mld zł, będzie mogło skorzystać ponad 400 tys. firm" - podkreśliła Semeniuk.

Mamy też już uzgodnione protokoły bezpieczeństwa dla poszczególnych branż, gdyby okazało się, że w najbliższym czasie zostały ogłoszone kolejne etapy luzowania gospodarki. Jesteśmy przygotowani zarówno na wariant ogólnokrajowy, jak i na regionalizację obostrzeń - zapowiedziała.

Wiceminister wskazała, że wszystkie wypracowane propozycje każdorazowo muszą uzyskać rekomendację Rady Medycznej, a następnie akceptację Rady Ministrów. Działania na rzecz ochrony polskich przedsiębiorców to konsekwentna praca zespołowa. Dzięki niej, czego dowodem są dane makroekonomiczne, które napływają do nas również z zagranicy, polska gospodarka stosunkowo łagodnie przechodzi tzw. "koronakryzys" - oceniła. CZYTAJ NA SE.PL>>>

"Gazeta Wyborcza"

Minister zdrowia miał ukrócić teleporady. Ale nic się nie zmieniło

Minister zdrowia wydał w marcu rozporządzenie, które miało sprawić, że teleporada przestanie być standardem. Ale niewiele przychodni je respektuje.

Na początku marca minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał rozporządzenie, które miało ukrócić teleporady. Określono w nim, kiedy lekarz nie może nam odmówić wizyty w przychodni. Jak to wygląda w praktyce? CZYTAJ NA WYBORCZA.PL>>>

"Polska Times"

Bulwersująca akcja antyszczepionkowców?

W internecie pojawiły się opinie, jakoby część przeciwników szczepień przeciwko koronawirusowi prowadziła zmasowaną akcję. Miałaby ona polegać na rejestrowaniu się na konkretny termin szczepienia, tylko po to, by na nie przyjść, a zająć w ten sposób dostępny termin.

O sprawie poinformował m.in. lekarz Bartosz Fiałek.

- Jeżeli prawdą jest, że środowiska antyszczepionkowe prowadzą zmasowaną akcję blokowania terminów na szczepienia przeciw COVID-19, to jest to działanie na szkodę obywateli Polski i powinny zainteresować się tym odpowiednie organy - pisze na swoim Facebooku.

I dodaje: - Czym innym jest niechęć do szczepień ochronnych, a czym innym uniemożliwianie zaszczepienia się innym chętnym. CZYTAJ NA POLSKATIMES.PL>>>