Dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej był we wtorek uczestnikiem otwarcia wystawy w Senacie, poświęconej służbie zdrowia. Po uroczystości był pytany przez dziennikarzy m.in. o program szczepień.

Reklama

System szczepień jest dzisiaj jak sklep mięsny za czasów PRL - ocenił. Szczepionki zalegają, a stoi kolejka przed sklepem. I jest jedna pani, która wydaje towar. Stoi za ladą i wydaje kiełbasę - mówił.

Powiedział, że żałuje iż "nie ma większej współpracy rządu z samorządami". Bo w samorządach "wszystko jest gotowe i pod parą".

Dwa kanały szczepień

Reklama

W opinii Grzesiowskiego "bardzo poważnie" powinno zostać rozważone otwarcie systemu szczepień. To jest koncepcja, która powinna być moim zdaniem bardzo mocno rozważona - dwa kanały szczepień - jeden: grupy ryzyka, drugi kanał: uwalnianie, jak tylko mamy pozostałości po grupach ryzyka - mówił.

Pytany o zapowiadane wycofywanie się z niektórych obostrzeń, np. otwieranie przedszkoli i szkół ocenił, że "na terenie całej Polski nie mamy epidemiologicznie uzasadnienia do takich działań".

Natomiast możemy rozważać, o co apelujemy od roku, żeby zarządzać lockdownem lokalnie. Tam gdzie sytuacja jest wyraźnie lepsza można by regionalnie uruchamiać pewne obszary życia społecznego czy gospodarczego - przekonywał Grzesiowski.

Reklama

Ale decyzje nie powinny dotyczyć całej Polski. Jeśli porównamy Śląsk, Warmie i Mazury i np. Zachodniopomorskie, to są trzy zupełnie różne strefy - podkreślał.

Zarządzanie pandemią

Jego zdaniem zarządzanie pandemią powinna się odbywać "na poziomie powiatowym czy grup powiatów". Za wszelką cenę trzeba stworzyć system zarządzania epidemią i lockdownem na poziomie powiatowym - przekonywał. W Nowym Jorku otwierano wręcz dzielnicę po dzielnicy - zaznaczył.

Grzesiowski przyznał zarazem, że jest zwolennikiem otwierania np. ogródków w restauracjach. Uważam, że powinniśmy maksymalnie wychodzić na zewnątrz. Nie udowodniono przenoszenia wirusa na świeżym powietrzu. Ultrafiolet niszczy wirusa, wysoka temperatura i wilgotność też nie sprzyja infekcji. Wychodźmy więc z pomieszczeń - powiedział.

Także zajęcia szkolne, jeśli odbywałyby się w plenerze, mogłyby zdaniem Grzesiowskiego już dziś odbywać się stacjonarnie. Przypomnijmy sobie amerykańskie zalecenia sprzed roku - róbcie zajęcia w zielonych szkołach - mówił. Jeżeli będzie ciepło, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby to robić - dodał.