We wtorek, 13 kwietnia po godz. 12.30 w KPRM (sala im. T. Mazowieckiego) odbyła się konferencja prasowa ministra-członka Rady Ministrów, Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka, sekretarza stanu w KPRM, rzecznika prasowego rządu Piotra Müllera, sekretarza stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Waldemara Budy oraz p.o. prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Filipa Nowaka.

Reklama

Dworczyk o szczepieniach

Od wczoraj mogą się rejestrować osoby urodzone w roku 1962, a od dzisiaj - w 1963 - mówił Michał Dworczyk.

Przez ten czas z tych dwóch roczników zapisały się ponad 153 tysiące osób - dodał.

W sumie od wczoraj 550 tysięcy osób zapisało się na szczepienia, to dobra wiadomość - powiedział prezes KPRM.

Reklama

System zapisów na szczepienia działa bez zakłóceń - powiedział.

Łącznie wykonanych 7, 7 mln szczepień. W tym tygodniu wykonamy ponad 1 milion szczepień - zapowiedział Dworczyk

Musimy tworzyć siatkę punktów szczepień, która będzie odpowiadała rzeczywistym potrzebom - powiedział Dworczyk.

Jeżeli ktoś chce się zapisać na szczepienie na przykład w Warszawie, to może się zarejestrować nawet na dziś wieczór, bo tam jest dużo punktów szczepień, ale są miasta, gdzie wygląda to zupełnie inaczej, na przykład w Legnicy - mówił.

W czwartek przedstawimy ostatecznie, ile punktów szczepień powstanie i w jakich dokładnie miejscach - powiedział.

19 kwietnia uruchomimy pierwszy punkt szczepień powszechnych, czyli o dzień wcześniej niż zakładaliśmy. Zostanie uruchomionych 16 takich punktów w ramach pilotażu - mówił.

Dworczyk zaznaczył, że na konferencji w KPRM, że "celem Narodowego Programu Szczepień, tym najbliższym, to jest wykonanie 20 milionów szczepień do końca II kwartału". Szef KPRM przeprosił przy okazji, że w poniedziałek podał niedokładne dane.

Reklama

Zaszczepienie pierwszą dawką, tu też nic się nie zmienia, 100 proc. chętnych osób z całej populacji planujemy do końca sierpnia - poinformował Dworczyk. To oczywiście będzie możliwe, kiedy wywiążą się producenci ze swoich deklaracji i szczepionki zostaną dostarczone w zapowiedzianym okresie - dodał.

Masowe szczepienia

Przyjmujemy, że jeżeli w maju rozpoczniemy masowe szczepienia w punktach szczepiennych, to potrzebujemy 19 tygodni, żeby pierwszą dawką wyszczepić wszystkich zainteresowanych, czyli do końca sierpnia - powiedział Nowak.