Ze stacji Warszawa Główna przewidziano kilkanaście połączeń regionalnych Polregio i Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej na trasie do Łodzi Fabrycznej oraz Kolei Mazowieckich do Skierniewic, Grodziska Mazowieckiego, Piaseczna, Dobieszyna, Łowicza i Sochaczewa.

Reklama

Efekt przebudowy Warszawy Zachodniej

- Otwarcie stacji Warszawa Główna pozwoli na rozkładowe prowadzenie ruchu pociągów podczas przebudowy stacji Warszawa Zachodnia oraz prac na linii średnicowej. Stacja zwiększy możliwości podróży koleją w obszarze Warszawskiego Węzła Kolejowego – wyjaśnił w rozmowie z PAP Karol Jakubowski z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe.

Podkreślił także, że otwarcie stacji poprzedziły prace budowlane. - Zamontowano tory, rozjazdy oraz nowe konstrukcje i sieć trakcyjną – wyliczył rzecznik, wskazując jednocześnie, że ruch pociągów prowadzony jest z nowej nastawni. "Ważnym elementem prac było zbudowanie wiaduktu kolejowego, nad dalekobieżną linią średnicową, który gwarantuje bezkolizyjny przejazd pociągów z Warszawy Głównej w kierunku Warszawy Zachodniej" - powiedział.

Nowe perony

Reklama

Wskazał także, że na stacji Warszawa Główna są dwa nowe perony, na które podróżni mogą dojść od ul. Towarowej. Zamontowane są także nowe oświetlenia oraz wiaty. Podróżowanie z nowej stacji ułatwić mają także czytelne oznakowania oraz umieszczone w gablotach informacje z rozkładami jazdy. Ponadto, obok peronów od strony ul. Towarowej, przewidziano parking Kiss&Ride.

Jak poinformował Jakubowski, kontynuowane będą jeszcze prace przy budowie kładki. - Obiekt zapewni dogodny dostęp na nowe perony od Al. Jerozolimskich i ul. Kolejowej. Mieszkańcy wygodnie przejdą nad torami między Ochotą a Wolą - dodał.

PKP Polskie Linie Kolejowe poinformowały, że projekt "Prace na linii średnicowej w Warszawie na odcinku Warszawa Wschodnia - Warszawa Zachodnia" realizowany jest w trybie "projektuj i buduj", a jego wartość to ponad 87 mln zł.

Korekta rozkładu jazdy pociągów

Wraz z otwarciem stacji od 14 marca wprowadzona została pierwsza w tym roku korekta rozkładu jazdy pociągów. Będzie ona obowiązywać do 12 czerwca 2021 roku. PKP PLK podkreśla, że zmiany te zapewnią optymalne kursowanie pociągów na odcinkach, na których będą prowadzone prace inwestycyjne poprawiające jakość infrastruktury, a także samo podróżowanie. Na Warszawskim Węźle Kolejowym ruszają intensywne prace, które wpłyną na ruch kilkudziesięciu pociągów jeżdżących do i ze stolicy.

Szczegółowe informacje dla pasażerów dotyczące zmian w kursowaniu pociągów dostępne są na stronie - portalpasazera.pl oraz na stronach przewoźników. Lista pociągów ze zmienioną trasą kursowania jest dostępna również na specjalnej stronie uruchomionej przez PKP Intercity: intercity.pl/wwk.