Rzecznik rządu został zapytany w czwartek na konferencji prasowej, czy planowane jest przygotowywanie wspólnego stanowiska państw Grupy Wyszehradzkiej, aby Komisja Europejska bardziej naciskała na producentów szczepionek przeciwko Covid-19. W czwartek po południu rozpocznie się wideoszczyt UE poświęcony m.in. procesowi szczepień przeciw Covid-19.

Reklama

Główny temat na agendzie UE?

Müller przypomniał, że na ten temat szefowie rządów państw Grupy Wyszehradzkiej razem z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem rozmawiali w minionym tygodniu podczas szczytu V4 w Krakowie.

- To jest właściwie główny temat na agendzie unijnej w tej chwili. Polska proponuje, aby - po pierwsze - skorzystać z mechanizmów związanych z możliwością ograniczenia eksportu z teren UE szczepionek, w przypadku, gdy nie są realizowane kontrakty podpisane przez KE - mówił Müller.

Reklama

Monopol powinien być zakazany?

- Druga rzecz - wydaje się jeszcze ważniejsza - to stworzenie systemu, który pozwalałby na to, aby w sposób samodzielny UE była wystarczalna jeżeli chodzi o możliwości produkcyjne szczepień. Tutaj na agendzie unijnej jest m.in. dyskutowany temat związany z kwestią np. pewnego uregulowania konieczności przekazania patentów w zakresie szczepień, odpłatnie, ale w taki sposób, aby również inne firmy mogły produkować szczepionki w tym trudnym czasie - podkreślił.

Rzecznik rządu zaznaczył, że nie może być tak, że konkretne firmy w sposób monopolistyczny ograniczają możliwości produkcyjne, bo same nie mają wystarczających zasobów. Podkreślił, że UE jest na tyle dużym organizmem gospodarczym i ma ogromne doświadczenie jeśli chodzi o badania naukowe, że "spokojnie w kilku państwach europejskich taka produkcja mogłaby się odbywać, gdyby doszło do właściwej współpracy i odpowiednich regulacji prawnych w tym zakresie na terenie UE".