W Gdańsku powstanie najnowocześniejszy i wysoce zautomatyzowany zakład produkcyjny oraz inżynierskie centrum badawczo-rozwojowe w zakresie modułów bateryjnych i systemów magazynowania energii. Nakłady inwestycyjne wyniosą blisko 200 mln dolarów tj. prawie 750 mln zł. W ramach nowego projektu powstanie nawet 500 nowych miejsc pracy - poinformował w piątek PAIH.
Jak wyjaśniono, zakład, jaki powstanie na Wybrzeżu, jest częścią ogólnoeuropejskiego projektu łańcucha wartości, w ramach którego ogniwa produkowane w północnej Szwecji będą wysyłane do Gdańska, w celu dalszego montażu kompletnych systemów magazynów energii i dostarczane do klientów.
Dodano, że powstanie wysoce zautomatyzowany i zakład produkcyjny oraz inżynierskie centrum badawczo-rozwojowe modułów bateryjnych, systemów magazynowania energii oraz procesów i technologii produkcyjnych. Wytwarzane produkty będą kompleksowym rozwiązaniem do magazynowania energii oraz zastosowań przemysłowych, m.in. w specjalistycznych pojazdach i maszynach górniczych - podano.
Produkcja ruszy w 2022 roku. Wraz z deklaracją inwestycji, Northvolt Poland otrzymał pozytywną decyzję Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE) w zakresie wsparcia inwestycji oraz grant rządowy - poinformowano.
Inicjatywa Bateryjna
"Na polskim Wybrzeżu powstanie wysoce zautomatyzowany i nowoczesny zakład produkcyjny oraz inżynierskie centrum badawczo-rozwojowe modułów bateryjnych, systemów magazynowania energii oraz procesów i technologii produkcyjnych" - podało CIR.
Zaznaczono, że wytwarzane produkty będą kompleksowym rozwiązaniem do magazynowania energii oraz zastosowań przemysłowych, m.in. w specjalistycznych pojazdach i maszynach górniczych. Produkcja ruszy w 2022 roku.
"W ramach nowego projektu powstanie nawet 500 nowych miejsc pracy" - zapowiedział rząd.
Szwedzka spółka Northvolt powstała w 2016 r.; ma siedzibę w Sztokholmie. Zatrudnia ponad 1 tys. pracowników. Specjalizuje się m.in. w rozwiązaniach w zakresie baterii i akumulatorów i tzw. inteligentnej diagnostyki. Jej misją jest „stworzenie najbardziej ekologicznego ogniwa na świecie, o minimalnym śladzie węglowym”.
Inwestycje Northvolt wpisują się w projekt unijnej tzw. Inicjatywy Bateryjnej, w której uczestniczy m.in. Polska.
Morawiecki o Northvolt
Poprzez takie inwestycje jak Northvolt najlepiej kształtuje się całe środowisko przemysłu 4.0, który korzysta z zielonej rewolucji. Dzięki temu mamy lepiej płatne miejsca pracy, zadowolonych inwestorów i rozwój taki, na jakim nam najbardziej zależy - skomentował inwestycję premier Mateusz Morawiecki.