BFG poinformował w czwartek, że ze względu na bardzo złą sytuację kapitałową Idea Banku wszczął przymusową restrukturyzację tego banku. 3 stycznia 2021 r. Idea Bank zostanie przejęty przez Pekao. Zapewniono, że klienci Idea Banku będą obsługiwani tak jak dotąd, od poniedziałku jego oddziały będą dostępne pod szyldem Pekao SA. Oddziały banku będą otwarte od godziny 13.

Reklama

Zgodnie z informacją ze strony Idea Banku, od połowy 2019 r. bank ten przechodził głęboką restrukturyzację, której elementami są m.in. ograniczenie sumy bilansowej, redukcja kosztów oraz reorganizacja sieci sprzedaży. W ramach tego ostatniego procesu, w 2019 r. Idea Bank zlikwidował cztery placówki i był w procesie zmian modelu obsługi (bezgotówkowy) oraz lokalizacji oddziałów.

Przed restrukturyzacją głównym akcjonariuszem Idea Banku i przewodniczącym jego rady nadzorczej był Leszek Czarnecki, którego aresztowania bezskutecznie domagała się prokuratura w związku z tzw. aferą GetBack. Czarnecki informował w czwartek, że w poniedziałek zostanie złożone odwołanie od decyzji BFG do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Fogiel: Doszukiwanie się drugiego dna mija się z celem

W sobotę wicerzecznik PiS Radosław Fogiel, pytany w sobotę w Radiu Zet o przejęcie Idea Banku przez Bank Pekao SA, zaznaczył, że ta procedura prowadzona jest przez instytucje nadzoru finansowego.

Ponieważ niektórzy, zwłaszcza mecenas właściciela banku (adwokatem Leszka Czarneckiego jest Roman Giertych), próbują robić z tego głośną sprawę polityczną, to warto przytoczyć kilka faktów; doszukiwanie się tu drugiego dna kompletnie mija się z celem - mówił Fogiel.

Jak zauważył, Bankowy Fundusz Gwarancyjny działa na podstawie ustawy o BFG z 2016 r., która wprowadza do polskiego prawa dyrektywę UE dotyczącą przymusowej restrukturyzacji banków.

Zdaniem Fogla kwestia przejęcia Idea Banku odbywa się przy "odsłoniętej kurtynie". BFG do takich działań jest nie dość, że uprawniony, to zobligowany m.in. dyrektywą UE - dodał. Podkreślał też, że decyzja o przejęciu banku zapadła po dokonaniu oceny sytuacji banku, a polityka nie ma z tym "absolutnie nic wspólnego". Ta decyzja jest podyktowana wyłącznie sytuacją banku - zaznaczył.

Reklama

Wicerzecznik PiS powiedział też, że Komisja Europejska, która nadzoruje proces przejęcia jest informowana na bieżąco o sytuacji. Tutaj naprawdę jest to tak przejrzyste, jak to tylko możliwe - dodał.

Bank Pekao został założony w 1929 r., jest drugim największym bankiem uniwersalnym w Polsce z ponad 230 mld zł aktywów. Pekao obsługuje ponad 5,5 mln klientów i co drugą korporację w Polsce.