Celem raportu jest zwiększenie świadomości ekonomicznej Polaków, która znajduje się na niezadowalającym poziomie. Z badania przeprowadzonego w 2017 r. dla serwisu ciekaweliczby.pl wynika, że tylko niecałe 40 proc. z nas zdaje sobie sprawę, że źródłem finansowania programów takich, jak 500+ są podatki, które płacą także oni, a nie np. sąsiedzi, czy zwolennicy innych partii.

Reklama

Warsaw Enterprise Institute chce pokazać, że deficyty budżetowe i dług publiczny to nie tylko abstrakcyjne pojęcia ekonomiczne, ale realne problemy pustoszące portfele. W czasie pandemii jest to szczególnie istotne, gdyż Polska odnotuje na koniec roku rekordowy wzrost zadłużenia w relacji do PKB, a to wytworzy presję, by w najbliższych latach podnosić podatki. Rząd nie ma własnych pieniędzy, a darmowe obiady nie istnieją.

To prawda, że aż 11 spośród wyliczonych prezentów to te związane z pandemicznymi pakietami pomocowymi. WEI nie neguje konieczności ich wprowadzenia – wskazuje jednak na ich koszty. Dwa spośród 19 prezentów – tj., wypłata 13. emerytury i rekompensata dla mediów narodowych – mają, zdaniem WEI, charakter czysto polityczny.

Tworząc raport, WEI korzystał z dostępnych w internecie publikacji medialnych oraz komunikatów rządowych. Wyliczenia mają charakter szacunkowy.

Raport Świętego Mikołaja dostępny jest po LINKIEM