Konkretnie chodzi o zapis deklaracji unijnych przywódców, który odkłada stosowanie mechanizmu praworządności o co najmniej dwa lata. W rezolucji, która będzie głosowana już dziś wraz z unijnym budżetem, europosłowie grożą odmową ostatecznego zatwierdzenia budżetu UE, jeżeli Komisja Europejska nie będzie stosować mechanizmu praworządności już od 1 stycznia 2021 roku.

Reklama

Co oznacza odmowa zatwierdzenia budżetu?

"Odmowa zatwierdzenia budżetu przez Parlament Europejski oznacza, że rachunki Komisji Europejskiej nie zostają rozliczone i musi ona w końcu wykonać zalecenia PE" - informuje RMF FM.

- Powinniśmy od samego początku informować Komisję o gotowości Parlamentu do skorzystania z tego instrumentu - mówi źródło ze frakcji socjaldemokratów (S&D) w rozmowie z brukselską korespondentką RMF FM Katarzyną Szymańską-Borginon. Anonimowi rozmówcy stacji podkreślają, że "istnieje bezpośredni logiczny związek między zatwierdzeniem budżetu a jego ochron w przypadku uchybień w zakresie praworządności".

Reklama

W treści rezolucji europosłowie ostrzegają KE, że "Parlament dysponuje szeregiem środków prawnych i politycznych, aby zapewnić egzekwowanie prawa przez wszystkich, a przede wszystkim przez instytucje UE". Podkreślają ponadto, że wnioski końcowe z ostatniego szczytu UE "nie mogą być wiążące dla Komisji" i że stosowanie rozporządzenia ws. mechanizmu praworządności" nie może być uzależnione od przyjęcia jakichkolwiek wytycznych", albowiem "uzgodniony tekst jest wystarczająco jasny".

Reklama

Sprawa trafi do TSUE?

Europarlamentarzyści zapowiadają ponadto, że zwróci się do TSUE o zaopiniowanie mechanizmu praworządności w trybie przyspieszonym. To również ma pomóc wcześniej wprowadzić mechanizm.

RMF FM zauważa, że posłowie PE podważają jeszcze inne ustalenie szczytu, dla Polski i Węgier kluczowe. Chodzi o zapewnienie, że mechanizm praworządności będzie miał zastosowanie wyłącznie przy budżecie UE na lata 2021-27 i nie obejmie płatności z obecnej perspektywy finansowej, które mogą być rozliczane do 2023 roku.

W rezolucji eurodeputowanych czytamy, że rozporządzenie "będzie musiało być stosowane do wszystkich zobowiązań i płatności".