Żywność tanieje. Mowa jednak o cenach średnich. Podczas gdy jedne produkty wciąż drożeją (ryż, herbata czy czekolada), inne tanieją (owoce, masło, jogurty). To dzięki temu wydajemy mniej na jedzenie. Przynajmniej ci, którzy jedzą dużo owoców i przetworów mlecznych.

Reklama

Tendencja spadkowa "utrzyma się w kolejnych miesiącach, głównie za sprawą dalszych spodziewanych obniżek cen owoców i produktów mleczarskich. Sezonowy spadek cen żywności w czerwcu i lipcu może być nieco głębszy niż przed rokiem".

Susza może zagrozić zbiorom zboża. Jednak mimo to ciągle obowiązują optymistyczne prognozy i dlatego umowy na sprzedaż zbóż z nowych zbiorów nie są zawierane po wyższych cenach.

W maju, w porównaniu z kwietniem, wzrosła za to cena skupu większości warzyw z ubiegłorocznych zbiorów: kapusta biała podrożała o 109 procent, marchew o 56 procent cebula o 46 procent, buraki ćwikłowe o 20 procent. Obniżyła się za to cena hurtowa ogórków o 16 procent i pomidorów spod osłon o 36 procent.

W maju ceny hurtowe wszystkich owoców krajowych i cytrusowych były wyższe niż w miesiącu poprzednim. W czerwcu, lipcu i sierpniu spodziewany jest jednak spadek cen krajowych owoców. Sezonowa obniżka cen krajowych owoców zakończy się jesienią.

W połowie roku możliwy jest wzrost cen mięsa, zwłaszcza wieprzowego, wskutek zmniejszenia jego ilości na rynku, co wynika z sezonowego trendu (latem zapotrzebowanie na mięso jest mniejsze i jego produkcja spada) oraz ze wzrostu cen żywca.