Inne

Raport obala mit o taniej Polsce leżącej na uboczu Europy. Amerykańscy eksperci wyliczyli, że w Warszawie żyje się drożej niż w Brukseli, Luksemburgu, Berlinie, Hamburgu czy Melbourne. Obliczyli to, opierając się na blisko 200 parametrach. Wzięli pod uwagę m.in. koszty utrzymania, inflację i zmiany kursów walut.

"Skok Warszawy to wynik bardzo silnej pozycji złotego" - mówi DZIENNIKOWI jedna z autorek raportu, Natahlie Constantine-Metral. "Złoty wzmocnił się w stosunku do dolara, a to właśnie Nowy Jork jako stolicę międzynarodowego biznesu wzięliśmy za punkt wyjścia i z nim porównujemy resztę miast".

Z raportu wynika, że awans Warszawy w rankingu zaczęli odczuwać obcokrajowcy odwiedzający to miasto. Z drugiej strony ceny w zagranicznych sklepach stały się dla Polaków o wiele przystępniejsze. Po przeliczeniu cen w euro na złotówki okazuje się, że za granicą możemy sobie pozwolić na sporo więcej niż kiedyś. W znanym z dobrobytu księstwie Luksemburg cena obiadu w przyzwoitej restauracji, według najnowszych danych "The Genuine Restaurant”, jest dziś prawie o połowę niższa niż w polskiej knajpce o porównywalnym standardzie. Jeszcze mniej, bo tylko jedną trzecią rachunku, zażądają od nas za ten sam posiłek w Brukseli. Nic dziwnego, że zarówno Luksemburg, jak i Bruksela znalazły się w rankingu Mercera o kilka pozycji za Polską. Niżej jest też stolica Niemiec. Według amerykańskich ekspertów w Berlinie żyje się teraz dużo taniej niż w Warszawie.

Wzrost kosztów utrzymania potwierdzają nasi rozmówcy, obcokrajowcy mieszkający w Polsce. "U was jest drożej, w Berlinie płacę u fryzjera za strzyżenie 12 euro, w Warszawie wydaję minimum 50 złotych" - mówi znany z programu TVP "Europa da się lubić” Stefan Moeller, który od kilku lat na zmianę mieszka w stolicy Polski i Niemiec. Holender, Peter Dijkema, mimo że Amsterdam, z którego pochodzi, wyprzedza Warszawę w rankingu kosztów życia o 10 pozycji, słabo odczuwa różnice w poziomie życia między obydwoma miastami. "Na średniej wielkości mieszkanie w Warszawie lub Amsterdamie muszę pracować mniej więcej tyle samo czasu" - mówi.

Reklama

Porównywalne z europejskimi koszty życia w Polsce zaczynają zauważać też Amerykanie. "Aby utrzymać identyczny standard życia, jak na nowojorskim Manhattanie, nasz przedsiębiorca musi wydać u was teraz dwa razy więcej dolarów niż jeszcze rok temu" - mówi Constantine-Metral.

pRanking 50 najdroższych miast świata

1. Moskwa
2. Tokio
3. Londyn
4. Oslo
5. Seul
6. Hongkong
7. Kopenhaga
8. Genewa
9. Zurych
10. Mediolan
11. Osaka
12. Paryż
13. Singapur
14. Tel Awiw
15. Sydney
16. Dublin
16. Rzym
18. St Petersburg
19. Wiedeń
20. Pekin
21. Helsinki
22. Nowy Jork
23. Istambuł
24. Szanghaj
25. Amsterdam
25. Sao Paulo
28. Madryt
29. Praga
30. Lagos
31. Barcelona
31. Rio de Janeiro
31. Sztokholm
34. Douala
35. Warszawa
36. Melbourne
37. Monachium
38. Berlin
39. Bruksela
40. Frankfurt