Spór jest wynikiem działań Komisji Nadzoru Finansowego sprzed blisko pięciu lat. Na jej czele stał Andrzej Jakubiak, a nad sektorem bankowym czuwał jego zastępca Wojciech Kwaśniak. Decyzją nadzoru spółka PL Holdings (kontrolowana przez fundusz Abris) została zmuszona do sprzedaży FM Banku. Biegli wycenili wówczas szkodę funduszu na ponad 2,1 mld zł. Sprawa trafiła do międzynarodowego arbitrażu, bo właściciel banku jest zarejestrowany w Luksemburgu i bronił się na podstawie umowy o popieraniu i wzajemnej ochronie inwestycji (BIT), jaką zawarła z tym krajem Polska.

Reklama

Arbitraż potwierdził rację inwestora i zdecydował o odszkodowaniu w wysokości ok. 760 mln zł. Polska zaskarżyła decyzję do sądu apelacyjnego w Szwecji, który
jest właściwy dla rozpatrzenia sprawy. Argumentem było, że umowy BIT pomiędzy krajami członkowskimi są niezgodne z unijnym prawem.

Z ustaleń DGP wynika, że sąd apelacyjny tych argumentów nie podzielił. Państwo ma zapłacić ok. 1,5 mld koron szwedzkich odszkodowania, co razem z innymi kosztami, które trzeba będzie ponieść, da kwotę przeszło 650 mln zł.

"Bardzo nas cieszy wygrana w Sądzie Arbitrażowym w Sztokholmie, potwierdzająca słuszność naszego roszczenia. Pewnym rozczarowaniem jest obniżenie części odsetek od kwoty tego odszkodowania w stosunku do ich pierwotnej wysokości. Mamy jednak nadzieję, że kolejnym krokiem kończącym proces, w który obie strony włożyły wiele wysiłku i pracy, będzie już tylko zakończenie tej sprawy w formie niezwłocznej wypłaty odszkodowania" – komentuje Abris.

Polska może się jeszcze odwołać do szwedzkiego Sądu Najwyższego. Prokuratoria Generalna poinformowała nas, że przeanalizuje taki krok. Dziennie jednak odsetki od niewypłaconego odszkodowania rosną 145 tys. zł.

CZYTAJ WIĘCEJ W PONIEDZIAŁKOWYM WYDANIU DGP >>>