Belka w "DGP": Dług w obcej walucie na 20 lat to propozycja z piekła rodem

Jeżeli ktoś ma mieć dług w obcej walucie na najbliższe 20 lat, to wiadomo, że jest to propozycja z piekła rodem, nawet jeśli komuś wydaje się atrakcyjna. Banki muszą być przygotowane, by zaoferować klientom rozwiązanie w postaci przewalutowania kredytu i poniesienie pewnych strat. To musi być nieobligatoryjne, bo wielu zadłużonych może nie chcieć tego zrobić - mówi w wywiadzie Marek Belka, szef NBP.

wróć do artykułu
  • ~ja
    (2015-06-10 08:05)
    PANIE bELKA DLACZEGO PAN NIE MÓWI O OSZUSTWIE?-przeciez banki nie oferowały wcale kredytów we frankach tylko w złotówkach po kursie frankowym -czy tak mozna\?nie żyjemy w Szwajcarii tylko w pOLANDII!
  • ~gulfon
    (2015-06-10 08:05)
    Belka, a państwo polskie dzięki takim jak ty ma dług w obcej walucie na 300 lat, to nie jest decyzja z piekła rodem?
  • ~Kochajcie peło
    (2015-06-10 08:08)
    Balcerek belka petru dadzą rady jakby co to dodrukują sobie kasy i juz sie zyje lepiej prawdziwej holocie
  • ~NCSW
    (2015-06-10 08:09)
    Czy ma na myśli również Euro.
    Jak tak to zgoda .
    Nigdy w Polsce Euro bo to definitywny koniec suwerenności Polski.
    To takie proste a oni nas ciągną w to bagno .
    Polska ma mieć swoje banki swoją walutę swoją politykę swoje interesy itd. itp.
    Interesy UE nie są naszymi interesami uświadomcie sobie to Polacy oby nie było za późno.
    Polacy mają być bogaci.
    Polska ma być bogata.
    Polski mają się bać.
    Polska ma mieć broń ofensywną a nie defensywną.
    Polska ma być od morza do morza.
    Polska musi się dogadać z Putinem na normalnych zasadach i podpisać akt o
    nie agresji .
    Polska musi rozwijać partnerstwo gospodarcze z Chinami ,,Jedwabny Szlak,,
    To jest minimum , jak najmniej z UE wytycznych iść swoją drogą .
  • ~popeło
    (2015-06-10 08:12)
    Kto rządzi światem;
    muszę prawdę powiedzieć,
    wbrew ufności dziecięcej:
    niestety, nas jest za mało.
    Durniów jest znacznie więcej.
    My skłóceni więc słabi,
    durnie zgodni, więc silni,
    my się często mylimy,
    durnie są nieomylni.
    Samym instynktem głupoty
    odnajdują się wzajem.
    Rozumieją się wspólnym
    językiem i obyczajem
    I hasłem, które woła
    z ochotą raźną i rączą:
    kretyni wszystkich krajów
    łączcie się! Więc się łączą
  • ~.i..
    (2015-06-10 08:34)
    Ciekawe kto pozwolił na udzielanie kredytów w obcych walutach? A może jest taki rozpź,,,el ,że nikt na tym nie panuje i nikogo to nie obchodzi?
  • ~p
    (2015-06-10 08:34)
    Rozwiązanie jest jedno proste i słuszne:
    -za zadłużenie należy odpowiadać hipoteką i tylko hipoteką.
    W każdej umowie z bankiem jest taki wpis o tym co stanowi zabezpieczenie.
    Unieważnić roszczenia banków o zwrot długu, jeśli zwróci im się mieszkanie, a klienta puscić wolno bez wpisu to żadnych rejestrów.

    Każdy zadłużony będzie miał wybór - oddaje dług, albo niech sobie ten dom / mieszkanie wezmą w ***** a ja sobie kupię takie na jakie mnie stać, albo je od nich wynajmę.

    Ryzyko musi podejmować ten kto komuś pożyczył w przypadku tak dużych kwot.
  • ~św.NH
    (2015-06-10 08:46)
    BELKA ŚMELKA TWOJE ŚWIADCZENIA O CZARNA KAWA DO WIEZIENIA.
  • ~.i..
    (2015-06-10 08:50)
    Ciekawe jest to,że USA wydrukowały 4,5 biliona dolarów,Unia wydrukowała 3 biliony euro,Japonia rownowartość 1 biliona $ ,Szwajcaria 400mld franków a co spada ? ;)) złoty .Rozumie ktoś coś z tego?
  • ~.i..
    (2015-06-10 08:53)
    Dlaczego nie można nadrukowac ze 100 miliardów złotych i wpuścić to do obiegu finansowego w Szwajcarii?
  • ~ha ha
    (2015-06-10 09:00)
    Dymanie POlaczków to musi być łatwe i radosne - taki RELAX dla hochsztaplerów wszelkiej maści szczególnie kiedy od lat wliczają się w nich kolejne rządy.
  • ~qaduq
    (2015-06-10 09:45)
    Belki po oczach przestrogi dla Polaków. Dług w obcej walucie to propozycja z piekła rodem, bo nie wiemy, jaki będzie stan gospodarki szwajcarskiej przez i za 20 lat. Spoko! Dług Polski w obcej walucie zwanej dolarem jest DOBRODZIEJSTWEM, ponieważ przez żadne 20 lat nikt tego nie spłaci. Skromny profesor, premier i dyrektor obecnie NBP-u wprawdzie nie eksponuje własnej roli, ale z pewnością godny jest do postawienia w rzędzie uzdrowicieli Polski obok profesora i wicepremiera Leszka Balcerowicza, profesora i premiera Jerzego Buzka. To ich wspólnym wysiłkiem przeprowadzono ważne reformy. I nie ma obawy o żadne 20 lat. Do końca świata będziemy smażyć się w globalnym walutowym piekle, a pokolenie Solidarności pozostanie na ustach naszych potomków jako naiwniacy wydymani przez szajkę przekretasów. I to dopiero jest piekło dla weteranów walki OTAKE. Wodzowie do willi, masy na bruk. Dzisiaj już to mamy.
  • ~O
    (2015-06-10 10:22)
    duda powinien belkę wywalić z nbp przed końcem twojej kadencji za rok
  • ~Devil
    (2015-06-10 10:51)
    Pierdu pierdu k u r e w s k i złodzieju fantastów było wielu...
  • ~Caliński
    (2015-06-10 11:08)
    Jak pojawia się Belka znika nadzieja wszelkA.
    Pytanie czy banki miały franki?
    Skąd Pan wie ,że starcza jak to sa tylko zapisy fikcyjne księgowe i czy Pan popiera fikcję?
    Czy sprawdzał Pan jako Prezes NBP ,czy i ile było depozytów frankowych w Bankach skoro jak tweirdzą bank frank posiadał niskie oprocentowanie?
    Czy Pan zaznajomił sie w ogóle z tym problemem czy tak jak Petrui sam się odfrankowił a ludziom zalecał dalej aby nie przewalutowywali kredytów bo frank będzie po 1,50 .Czy Petru nie powinien odpowiadać karnie za wprowadzenie ludzi w błąd za co otrzymał kasę od banksterów.
  • ~czytelnik
    (2015-06-10 11:17)
    Banki nie przejmuja sie tym, co tam sobie POgadal Belka.
  • ~rok2015
    (2015-06-10 11:17)
    dzis na CIOPAC belka spada tak sie konczy ciopacliada
  • ~rok2015
    (2015-06-10 11:19)
    marus w niebo wziety pewnie sPOscil z krzyza niewygodnom s per me
  • ~emeryt 5
    (2015-06-10 11:25)
    Chyba najlepszym rozwiązaniem byłoby porównanie kredytu frankowego i złotówkowego wziętego w tym samym czasie i pozwolenie takiego przewalutowania, aby kredytobiorca we frankach nic nie zyskał i nic nie stracił w stosunku do kredytobiorcy w złotówkach. Nikt nikomu nic nie musiałby dopłacać, a to co dotychczas zyskał tzw. frankowicz, musiałby spłacić w ratach. Byłoby to zrównanie kredytów we frankach z kredytami w złotówkach. Wszystko oczywiście na zasadzie dobrowolności.
  • ~xxx
    (2015-06-10 12:26)
    Banki jednak wpuszczały klientów w "POmidory". Sam zostałem wpuszczony w 10 letnią POlisę, gdy zakładałem lokatę w Geting banku. Obiecał wyższe oprocentowanie lokaty POd warunkiem założenia z 1/3 kapitału lokaty inwestycji, także mówił, że zerwanie lokaty inwestycyjnej będzie możliwe!! Ale nie POwiedział,że zerwanie ww lokaty inwestycyjnej wiąże się z utratą 33% kapitału!!

Może zainteresować Cię też: