To ważna zmiana przede wszystkim dla przedsiębiorców i handlowców, mówił przed głosowaniem poseł SLD Wincenty Elsner, sprawozdawca ustawy. Dodał, że po wejściu w życie nowelizacji w kieszeni przedsiębiorców, w kieszeni konsumentów rok rocznie pozostawać będzie 1 miliard złotych więcej. Powiedział, że od 1 stycznia 2015 roku będzie to najniższa w Unii Europejskiej stawka. Przypomniał, że jeszcze niedawno w Polsce obowiązywała opłata w wysokości 1,6 procent i była ona najwyższa w Europie.

Reklama

W rozmowie z IAR poseł wyjaśnił, że powodem nowelizacji ustawy o usługach płatniczych jest konieczność zneutralizowania negatywnych skutków porozumienia, które Komisja Europejska zawarła z jedną z organizacji kartowych Visa. Zgodnie z tym porozumieniem od nowego roku wszelkie transakcje przeprowadzane przez agentów rozliczeniowych, których siedziba znajduje sie poza Polską byłyby rozliczane według stawek 0,2 i 0,3 procent. W ocenie posła doprowadziłoby to do ucieczki przedsiębiorców zajmujących się realizacją płatności bezgotówkowych za granicę bo tam obowiązują niższe stawki. W efekcie nastąpiłoby naturalne zaburzenie konkurencji.

CZYTAJ TAKŻE: Przybędzie nam kart w portfelach>>>

A więc, jedyną możliwością przeciwdziałaniu temu jest doprowadzenie do tego, aby wszystkie transakcje w Polsce, niezależnie od miejsca lokalizacji przedsiębiorcy, który je realizuje były obłożone tą sama stawką interchange - powiedział Elsner.

Ustawowe wymuszenie obniżki tego parapodatku, w opinii Elsnera, doprowadzi do szybszego rozwoju obrotu bezgotówkowego w Polsce. Poseł dodaje, że obecnie tylko kilkanaście procent transakcji jest realizowanych bezgotówkowo o to głównie w dużych miastach.

Reklama

Projekt przewiduje też wydłużenie z 3 do 5 lat okresu, w którym maksymalne kwoty opłaty interchange nie będą obowiązywały w przypadku uruchomienia działalności przez nową organizację kartową. Ma to sie przyczynić się do rozwoju m.in. polskich organizacji kartowych.

Podczas głosowania przyjęto 2 poprawki SLD uszczelniające system. Przewidują one, że w sytuacji, gdy jest wątpliwość, czy dana karta jest kredytową czy debetową stawka opłaty interchange wyniesie 0,3 proc.