Wczorajsza wizyta w Brukseli jednak przyniosła efekt. Polscy rolnicy otrzymają wsparcie UE - obiecuje komisarz Dacian Ciolos  - napisał na Twitterze Marek Sawicki.

Bruksela po spotkaniu ekspertów państw członkowskich zapowiedziała, że w przyszłym tygodniu podejmie decyzje dotyczące warzyw, które się szybko psują.
Państwa członkowskie - w tym Polska - chcą, by działania, jakie będą podjęte w przyszłym tygodniu, dotyczyły m.in. ogórków, pomidorów czy papryki.

A co z pozostałymi produktami objętymi rosyjskim embargiem? Unijny komisarz ds. rolnictwa Dacian Ciolos zapewnił, że - oprócz działań dotyczących łatwo psujących się warzyw - jest gotowy zaproponować także inne, szerzej zakrojone, jeśli uzna to za potrzebne. Rozważane są na przykład środki w zakresie produktów zwierzęcych.

Obserwujemy każdy sektor i każdy rynek i jeśli tylko pojawi się istotne ryzyko, będę reagować - oświadczył Ciolos. W unijnym budżecie na 2014 rok rezerwa na sytuacje kryzysowe w rolnictwie to 423 miliony euro. Na przyszły rok wstępnie przewidziano podobną kwotę. Zanim jednak Bruksela zdecyduje o rozdysponowaniu tych pieniędzy, chce mieć aktualne dane z krajów członkowskich na temat sytuacji na rynku. A tych - według Komisji - wciąż brakuje.

Łukaszenka wyciąga rękę

Jeszcze w sierpniu przedstawiciele polskiego sektora owocowo-warzywnego pojadą na rozmowy na Białoruś. To efekt dzisiejszej wizyty ministra rolnictwa w Mińsku. Marek Sawicki miał przekonywać Białorusinów do kupowania większych ilości polskiej żywności wobec embarga nałożonego przez Rosję.Szef resortu rolnictwa w białoruskiej stolicy rozmawiał z tamtejszym ministrem rolnictwa i wyżywienia Leonidem Zajacem oraz wicepremierem Michaiłem Rusijem.

Zgodnie z komunikatem resortu rolnictwa, tematem spotkań była intensyfikacja współpracy polsko-białoruskiej w dziedzinie rolnictwa oraz wymiany handlowej artykułami rolno-spożywczymi.

Misja gospodarcza przedstawicieli polskiego sektora owocowo-warzywnego do Białorusi będzie miała na celu rozpoznanie możliwości wspólnych, polsko-białoruskich inwestycji oraz wymiany towarowej.

Uzgodniono też, że w najbliższych dniach dojdzie do spotkania Głównych Lekarzy Weterynarii obu krajów. Omówią oni najważniejsze kwestii dotyczące bieżącej oraz dalszej współpracy w dziedzinie weterynarii i bezpieczeństwa żywności.

W ubiegłym roku według informacji resortu rolnictwa całkowity eksport żywności z Polski na Białoruś wynosił ponad 300 mln euro. W tym samym czasie białoruskie firmy wysłały artykuły rolno-spożywcze do Rosji o wartości prawie 3 mld euro.