Amerykańska firma Hewlett-Packard przyznała się wczoraj do korupcji, między innymi w Polsce. Prezes Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Mirella Panek-Owsiańska przypomina, że koncern HP posiada specjalne procedury antykorupcyjne.

Reklama

Rozmówczyni IAR dodaje, że w specjalnym raporcie społecznym można znaleźć informacje o szkoleniach dla pracowników, specjalnych komitetach antykorupcyjnych i procedurach zgłaszania różnych nieprawidłowości czy nadużyć. Od strony teoretycznej, w opinii Mirelli Panek-Owsiańskiej, wszystko było w porządku.

Panek-Owsiańska dodaje, że straty firmy będą dużo większe niż kara wynikająca z wartej 108 milionów dolarów ugody z amerykańskimi agencjami (Departamentem Sprawiedliwości oraz amerykańską Komisją Papierów Wartościowych). Ekspert dodaje, że nie wiadomo dokładnie ile firma nie zarobi z powodu udziału w procesach korupcyjnych. Kierownictwo koncernu, zdaniem prezes FOB, będzie musiało odpowiedzieć sobie na pytanie czy zawiedli konkretni ludzie, czy jednak błędy tkwiły w procedurach.

Według globalnego raportu dotyczącego partnerstwa społecznego 99 procent pracowników HP brało udział w szkoleniach dotyczących etyki w biznesie.

Według śledztwa prowadzonego zarówno przez polskie CBA jak i przez służby amerykańskie Hewlett Packard miał korumpować polskich urzędników przy przetargach publicznych na systemy informatyczne.

Reklama