Ponad jedna czwarta zeszłorocznego budżetu zakupowego ONZ przypada na transport powietrzny. Ale duże kwoty organizacja wydaje również np. na żywność i catering, a także usługi budowlane czy telekomunikacyjne. - Polskie firmy nie wiedzą o tych możliwościach oraz jak się w tym systemie zamówień publicznych poruszać. Dlatego ich udział w ogóle zleceń dotychczas był mały - tłumaczy wiceminister spraw zagranicznych Katarzyna Kacperczyk. Ale wkrótce powinno się to zmienić. MSZ wspólnie z przedstawicielami ONZ organizuje seminarium, które ma pokazać polskim przedsiębiorcom, jak składać swoje oferty w internetowym systemie zamówień organizacji. Udział w odbywającym się dziś spotkaniu zapowiedziało ponad 50 firm.

Reklama
Dziennik Gazeta Prawna

Resort spraw zagranicznych liczy, że zdobycie większej liczby zamówień w Sekretariacie ONZ automatycznie pociągnie za sobą większą aktywność polskiego biznesu w przetargach organizowanych przez Bank Światowy oraz inne agendy Narodów Zjednoczonych. A jest się o co bić, ponieważ suma budżetów wszystkich oddziałów ONZ to ponad 15 mld dol. rocznie. I wbrew obiegowym opiniom nie są to kwoty wydawane tylko na kwestie związane z wojskiem czy szeroko rozumianym bezpieczeństwem. Dodatkowo bycie dostawcą tak dużej organizacji uwiarygodnia firmy, szczególnie na rynkach odległych, gdzie o Polsce mało kto słyszał.

Każda pomoc administracji publicznej w zdobywaniu nowych rynków jest mile widziana. Nie wiedziałem, że takie seminarium jest, tak więc zakładam, że informacja o nim nie jest szeroko rozpowszechniona - mówi Wojciech Warski, przewodniczący Konwentu Business Centre Club. - Kropla drąży skałę i mam nadzieję, że takich pomysłów będzie coraz więcej - kwituje.