Oprócz Łukasza Wejcherta, obecnego prezesa Onetu i wiceprezesa Grupy TVN, swoje udziały sprzedać mają jego siostry: Agata Wejchert-Dworniak oraz Victoria Wejchert.

Reklama

„Po odkupieniu udziałów Grupa ITI będzie należała do firm związanych z rodzinami Mariusza Waltera, Bruno Valsangiacomo, Aldony Wejchert i Wojciecha Kostrzewy, którzy raz jeszcze podkreślili swoją wolę dalszego rozwijania Grupy ITI dla zmaksymalizowania wartości firmy dla udziałowców zarówno Grupy ITI, jak i Grupy TVN” – podała w komunikacie spółka. Szczegóły transakcji są tajne.

ITI dodała, że nabycie akcji jest warunkowe: „Oczekuje się, że zostanie zrealizowane równolegle z podpisaniem ostatecznych umów związanych z wejściem w strategiczne partnerstwo z Grupą Canal+ przed końcem roku 2011”. Grupa ITI poinformowała już, że w ramach umowy z francuskim koncernem, który w Polsce ma platformę satelitarną Cyfra+, stworzy joint venture, do którego przeniesiona zostania należąca do TVN platforma n. Tam dojdzie do jej połączenia z Cyfrą+. W ramach transakcji Francuzi zamierzają też wykupić „istotny, mniejszościowy udział” w spółce N-Vision, przez którą ITI kontroluje 51 proc. udziałów w TVN. Dopiero w przyszłości Canal+ może dokupić większościowy pakiet. Ani kiedy, ani za ile – nie wiadomo. – Najwcześniej za trzy, cztery lata – mówi osoba zbliżona do transakcji.

Łukasz Wachełko, analityk Deutsche Banku, szacuje, że Łukasz Wejchert posiada ok. 6 proc. akcji TVN (za pośrednictwem ITI). Przy wczorajszej wycenie TVN na poziomie 4,4 mld zł daje mu to ok. 260 mln zł. Po tyle samo powinno trafić do Agaty Wejchert-Dworniak i Victorii Wejchert.

– Pytanie brzmi, czy ITI, czyli pozostali udziałowcy, ma finansowanie na taką kwotę. Być może to francuski Canal+, kupując mniejszościowy pakiet w N-Vision, spłaca tak naprawdę wychodzących właśnie ze spółki udziałowców – zastanawia się Łukasz Wachełko.

Choć w komunikacie podano, że Łukasz Wejchert będzie rozwijał swoją karierę w branży online poza Grupą ITI, zdaniem jednego z naszych rozmówców zbliżonych do transakcji niewykluczone, że wyjdzie z ITI i TVN z Onetem. Na rynku od dawna spekulowano, że poszukuje finansowania do takiej transakcji. – Przy obecnej wycenie Onetu na poziomie 1 mld zł Łukasz Wejchert potrzebowałby partnera finansowego do przeprowadzenia takiej operacji – dodaje.