W obliczu "bezprecedensowego kryzysu (w strefie euro) Chiny nie są w stanie podjąć się roli zbawcy Europejczyków, ani zapewnić leku na europejską chorobę" - podkreśla agencja.

Reklama

To państwa europejskie muszą rozwiązać swe problemy finansowe. Jednak mimo "różnic w polityce, gospodarce i kulturze" Chiny i UE pozostają "dobrymi przyjaciółmi i partnerami", dlatego Chiny "mogą pomóc jako przyjaciel na miarę swoich możliwości" - zapewnia agencja w angielskojęzycznym komentarzu.

Podobne komentarze w oficjalnej agencji dają pojęcie o stanowisku Pekinu, nawet jeśli nie zawsze odzwierciedlają jego politykę - podkreśla Reuters.

W ostatnich tygodniach władze w Pekinie deklarowały - warunkowo - chęć finansowej pomocy strefie euro. Z rezerwami walutowymi rzędu 3,2 bln dolarów Chiny mogą zaangażować się w ratowanie eurolandu przez inwestowanie w euroobligacje, m.in. za pośrednictwem Europejskiego Funduszu Stabilizacji Walutowej (EFSF), który stanowi narzędzie do walki z kryzysem zadłużenia w eurolandzie.

W piątek szef (EFSF) Klaus Regling udał się do Chin na wstępne rozmowy na ten temat, jednak podkreślił, że podczas wizyty nie spodziewa się jeszcze konkretnych decyzji.

Na szczycie G20 w Cannes w listopadzie "europejscy przywódcy powinni posłuchać głosów rynków wschodzących", bo ich "niezwykłe zaangażowanie na rzecz ożywienia gospodarczego i wzrostu zasługuje na lepsze zrozumienie i wzajemność" - podkreśla Xinhua.