Rada nadzorcza KGHM zgodziła się sprzedać akcje Polkomtelu Zygmuntowi Solorzowi-Żakowi – poinformował wczoraj wieczorem przewodniczący rady nadzorczej KGHM Jacek Kuciński. Wprawdzie w chwili zamykania tego numeru negocjacje nad ostatecznym kształtem umowy jeszcze trwały, ale sprawa jest już przesądzona – Solorz przejmuje Plusa i rozpoczyna budowę dużej grupy medialno-telekomunikacyjnej.
Reklama
Przejmując Plusa, Zygmunt Solorz-Żak kupił gotowe maszty, na których szybko zbuduje sieć szybkiego internetu LTE, i zdobył 14 mln klientów, którym może te usługę sprzedać – tak analitycy opisują efekt przejęcia przez miliardera operatora drugiej co do wielkości sieci komórkowej w Polsce.
Wartość transakcji wyniesie około 18 mld zł, ale zanim pieniądze trafią na konta właścicieli – KGHM, PKN Orlen, PGE, Węglokoksu i Vodafone – zgodzić musi się jeszcze UOKiK. Solorz nie zapłaci sam. Część pieniędzy pożyczy mu konsorcjum banków, na czele którego stoi Deutsche Bank i Credit Agricole. Według naszych informacji wkład każdego podmiotu nie przekroczy 600 mln euro.
– Celem jest dostarczenie szybkiego bezprzewodowego internetu w całym kraju wszystkim Polakom – podkreśla Zygmunt Solorz-Żak. I dodaje, że będzie mógł znacznie przyśpieszyć budowę sieci dostępu do internetu w technologii LTE, pozwalającej na transmisję danych o prędkości nawet 128 Mb/s. – Zamiast ponosić koszt budowy masztów samemu, możemy wykorzystać już istniejącą sieć Plusa – mówi biznesmen.
Przed przejęciem Plusa właściciel Cyfrowego Polsatu rozpoczął budowę sieci LTE za pośrednictwem spółek Mobyland, CenterNet i Aero2. Dzięki nim w portfolio biznesemena są częstotliwości w pasmach 900 Mhz, 1800 Mhz i 2500 Mhz. Koszt inwestycji w rozwój sieci na tych trzech częstotliwościach Aero2 szacuje na około 1 mld zł. Mając Plusa w grupie, będzie taniej. – Koszt może spaść o połowę. Jeszcze większa oszczędność to czas. W budowie sieci najdłużej czeka się na pozwolenia na budowę. W przypadku przejęcia Plusa nie będą już konieczne – tłumaczy przedstawiciel firmy zajmującej się budową infrastruktury telekomunikacyjnej.
Analitycy wskazują kolejne potencjalne synergie wynikające z przejęcia Plusa – możliwość obniżenia kosztów dystrybucji usług. W tych samych punktach sprzedaży mogłyby być sprzedawane usługi Cyfrowego Polsatu i Plusa.