Tatry Mountain Resorts (TMR), największa firma branży turystycznej na Słowacji potwierdziła, że chce przejąć Polskie Koleje Linowe (PKL) - poinformował w oświadczeniu przesłanym PAP dyrektor Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce, Jan Bosnovic. Do PKL należą m.in. kolej linowa na Kasprowy Wierch i kolej na Gubałówkę. Bosnovic poinformował, że TMR jest żywo zainteresowana rozwojem ośrodków narciarskich w Polsce.

Reklama

"Spółka TMR już wysłała oficjalne pismo do PKL z informacją, że jest zainteresowana prywatyzacją Polskich Kolei Linowych. Podobnie jak w przypadku słowackich Tatr, jesteśmy gotowi również zainwestować po polskiej stronie Tatr duże środki finansowe w celu poprawy infrastruktury i podniesienia jakości świadczonych usług" - napisał w oświadczeniu Przewodniczący Rady Nadzorczej TMR, Igor Rattaj.

Bosnovic pisze, że rozwój infrastruktury narciarskiej musi odbywać się z uwzględnieniem przepisów o ochronie przyrody. "TMR na Słowacji działa także na terenie Parków Narodowych i na tych terenach inwestuje oszczędnie, biorąc pod uwagę zrównoważony rozwój" - informuje Bosnovic.

Spółka Tatry Mountain Resorts jest właścicielem stacji narciarskich oraz hoteli w Tatrach słowackich. W ostatnich latach firma zwiększyła pojemność przewozową kolejek linowych na Słowacji o ponad 10 tys. osób na godzinę, a liczba sztucznie śnieżonych stoków powiększyła o ponad 100 proc. Tylko przed ostatnim sezonem zimowym inwestycje TMR na Słowacji wyniosły ponad 25 mln. euro. Spółka TMR jest również zainteresowana przejęciem wyciągów narciarskich w czeskich Karkonoszach, a zwłaszcza ośrodków: Szpindlerowy Młyn, Pec pod Śnieżką i Harrachow.

W czerwcu b.r. doradca prywatyzacyjny PKL ma przedstawić zarządowi PKP S.A. rekomendację strategii prywatyzacji spółki. Jak powiedział PAP rzecznik Grupy PKP Łukasz Kurpiewski, wartość majątku spółki PKL jest już znana, ale jest to informacja poufna. Kurpiewski dodał, że liczba zainteresowanych kupnem PKL będzie znana po oficjalnym ogłoszeniu sprzedaży spółki. Przyznał jednak, że pytań o plany prywatyzacji PKL ze strony potencjalnych inwestorów jest rzeczywiście sporo.

Nieoficjalnie wiadomo, że planami prywatyzacji PKL jest zainteresowana m.in. firma austriacka. Polskie Koleje Linowe są częścią Grupy PKP. PKL istnieją od 1936 r. Najstarszą kolejką PKL i jednocześnie pierwszą w kraju jest kolej linowa na Kasprowy Wierch, uruchomiona w 1936 r. Innymi kolejkami należącymi do PKL są: kolej na Górę Parkową w Krynicy, kolejki na Gubałówkę i Butorowy Wierch, a także kolej na Palenicę w Szczawnicy, górę Żar w Międzybrodziu Żywieckim oraz Mosorny Groń w Zawoi.

Kolej linowa na Kasprowy Wierch powstała jako pierwsze tego typu urządzenie w Polsce. Jej budowę rozpoczęto 1 sierpnia 1935 roku, a już 26 lutego 1936 ruszyła z Kuźnic na Myślenickie Turnie. Na Kasprowy wjechała 15 marca tego samego roku, czyli po 227 dniach budowy.