Znajomość języka obcego już nie jest atutem na rynku pracy, ale koniecznością. Pracodawcy na dzień dobry wymagają znajomości przynajmniej angielskiego. Dobrze, jeśli możemy pochwalić się znajomością jeszcze innych języków. Poligloci mają szansę nie tylko na lepiej płatną pracę, ale także nawiązywanie zagranicznych znajomości. Jednak by opanować język na właściwym poziomie, trzeba wielu lat nauki. Zapisując się na kurs, musimy mieć świadomość, że czekają nas regularne spotkania w określonym miejscu i czasie. Nieważne, czy w tym momencie mamy ważne zebranie lub boli nas głowa.

Reklama

Łatwiejsza nauka

Technika umożliwia nam jednak naukę języka przez internet. To metoda wygodna dla cierpiących na chroniczny brak czasu, ale i mieszkających w małych miejscowościach, niepełnosprawnych, bezrobotnych, obciążonych obowiązkami rodzinnymi, chcących uzupełnić swoje kwalifikacje. Aby się uczyć, nie trzeba wychodzić z domu i tracić czasu na dojazdy. Wystarczy usiąść przed monitorem komputera, założyć słuchawki i opracować kolejne partie materiału.

Przez internet możemy uczyć się dwoma metodami:

• synchronicznie (STL: Synchronous Teaching-Learning). Trener (wykładowca) i uczestnicy, chociaż znajdują się w różnych miejscach, spotykają się wirtualnie (przed komputerem) w tym samym czasie, np. podczas wideokonferencji czy na czacie.

• asynchronicznie (ATL: Asynchronous Teaching-Learning). Kursanci uczą się w dogodnym dla nich czasie. Nauka odbywa się w oparciu o materiały umieszczone na platformie e-learningowej lub płytach CD.

Reklama

Indywidualny trener

Nauka może być prowadzona także w systemie blended learning. Część szkolenia odbywa się z wykorzystaniem technologii informatycznych, część zaś obejmuje cykl bezpośrednich spotkań z lektorem.

Edukacja na odległość opiera się w dużej mierze na pracy własnej pod opieką trenera-nauczyciela. Do jego zadań należy nie tylko regularne sprawdzanie naszej wiedzy, np. poprzez różnego rodzaju testy, ale także pomoc w opanowaniu materiału. Materiały przygotowane są tak, aby nie trzeba było samemu szukać słówek lub zasad gramatycznych w podręcznikach czy słownikach, bo podsuwa je nauczyciel.

Reklama

Raport dla pracodawcy

Uczestnicy kursu dostają materiały (w całości lub podzielone na części) na konto e-mailowe i odsyłają prace domowe nauczycielowi. Platforma e-learningowa umożliwia dostęp do kursów czy komunikacji między nauczycielem a użytkownikiem, np. poprzez forum lub chat. W nauce języka w skład pojedynczej lekcji wchodzą m.in. słowniczek, tekst, komentarz gramatyczny i ćwiczenia, np. rozumienie tekstu pisanego lub ze słuchu. Co więcej, wirtualne kursy dają również możliwość kształcenia poprawnej wymowy. Uczestnicy otrzymują nagrania z właściwym wzorcem językowym. Mogą nagrywać swoje wypowiedzi i porównywać je z oryginałem. Do dyspozycji mają również gry językowe, krzyżówki czy quizy, które podnoszą atrakcyjność nauki.

Pracodawca, który wysyła swojego pracownika na kurs on-line, może otrzymywać regularne raporty, z których dowie się m.in., ile czasu każdy pracownik poświęcał na naukę i jakie poczynił postępy. Niektóre wirtualne kursy językowe kończą się egzaminem poświadczonym certyfikatem. Może się on odbywać on-line – wypełniamy wówczas test w internecie, który trafia do egzaminatora.

Nie tylko wirtualnie

Trzeba jednak pamiętać, że nauka języka obcego przez internet nie zastąpi konwersacji i rozmów na żywo. Dlatego taka metoda nauczania stanowi jedynie uzupełnienie tradycyjnego sposobu nauki. Jest przydatna przede wszystkim na początku nauki oraz wtedy, kiedy znamy już dany język, ale chcemy poszerzyć słownictwo (np. o specjalistyczne, potrzebne nam w pracy) lub skupić się na interesujących nas zagadnieniach (np. gramatyce).