Do jakich osób skierowano projekt "Dojrzałość wykorzystuje wiedzę"?
Mariusz Chrapek: Projekt zakłada wzrost kwalifikacji uczestników naszego programu tak, by pracodawca miał możliwość szerszego wykorzystania potencjału swoich pracowników. Mogą w nim uczestniczyć osoby powyżej 44. roku życia zatrudnione w przemyśle obronnym ze Śląskiego, Podkarpackiego i Świętokrzyskiego. Pracodawcy często nie wykorzystują wiedzy i doświadczenia osób dojrzałych. Nie inwestują w nich, pomijają przy szkoleniach i awansach. Chętniej promuje się młodszych pracowników. W rezultacie wzrasta liczba osób, które mają duże doświadczenie zawodowe, ale nie są zaznajomieni z nowymi technologiami i nie umieją z nich korzystać. Osoby powyżej 44. roku życia są tak traktowane ze względu na panujące stereotypy i przekonanie o ich małej dynamice, kreatywności i nieumiejętności podejmowania wyzwań. Nie mogą również znaleźć innego zatrudnienia. Szczególnie to widać w sektorze przemysłu obronnego, w którym trwają procesy restrukturyzacji.
Brak nawyku kształcenia ustawicznego, brak środków na ich szkolenia i przekwalifikowanie oraz brak możliwości nabywania umiejętności w obsłudze nowoczesnych systemów informatycznych w miejscu pracy nie zwiększa ich zaangażowania w podnoszenie kwalifikacji. Wręcz zmniejsza ich motywację, wiarę oraz wiedzę dotyczącą tego, co można by zmienić na własnym stanowisku i co będzie przydatne w przyszłości w innej pracy.
Osoby chcące podnosić swoje kwalifikacje mogą uczestniczyć w szkoleniach e-learningowych. Czy trudno było przekonać pracowników do tej formy nauki?
Tak, mieliśmy z tym kłopoty. Uczestnicy programu najbardziej bali się, że nie poradzą sobie z obsługą komputera, co było konieczne przy korzystaniu z metody e-learningowej. Na początku podchodzili do tej metody nieufnie. Im lepiej ją jednak poznawali, tym bardziej potrafili docenić jej innowacyjność i zalety.
Trzeba podkreślić, że wiele osób chciało podnosić swoje kwalifikacje. Kursy językowe czy obsługi wózka widłowego często są zbyt kosztowne dla przeciętnego pracownika sektora przemysłu obronnego. Dzięki projektowi DWW mogli przejść szkolenie bezpłatnie. Dzięki temu otworzyły się przed nimi nowe możliwości.
Wśród jakich kursów czy szkoleń mogli wybierać?
Począwszy od kursów komputerowych po szkolenia zawodowe – kurs operatora wózka widłowego lub spawacza. Każdy uczestnik szkolenia po odbyciu kursu otrzymał certyfikat potwierdzający zdobycie nowych umiejętności. Wiele z proponowanych szkoleń kończy się egzaminami państwowymi, co daje uczestnikom uprawnienia do wykonywania nowego zawodu.
______________________________________________________________________
Mariusz Chrapek jest dyrektorem sektora e-edukacji w firmie Wasko SA, która jest administratorem projektu realizowanego przez Partnerstwo na Rzecz Rozwoju "Dojrzałość wykorzystuje wiedzę". Głównym celem projektu jest zwiększenie zdolności przystosowawczych pracowników 44+ oraz dostosowanie ich umiejętności do wymagań stawianych przez społeczeństwo informacyjne i gospodarkę rynkową przez zastosowanie innowacyjnych narzędzi rozwoju zawodowego