Może się przecież nagle okazać, że człowiek do tej pory szanowany okaże sie niezdolny do opanowania nowych umiejętności. Może ktoś uzna to za objaw głupoty? Może lepiej nie próbować? Niepewność rośnie przy wyśmiewaniu i zmuszaniu do nauczenia się nowych umiejętności.

Im silniejsza presja zewnętrzna na korzystanie z komputera, tym większy opór. Zatem jeśli chcemy namówić do korzystania z Internetu, przekonujmy stopniowo i łagodnie, pokazując korzyści i minimalizując obawy przez towarzyszenie starszej osobie w każdym etapie nauki. Nie mówmy od razu „to takie proste”, tylko chwalmy każde najmniejsze osiągnięcie. Wyjaśniajmy każdą wątpliwość, nie pozwalajmy na pogrążenie się w bezradności. Motywacja do opanowania nowych umiejętności powinna wkrótce pojawić się sama.

Wszyscy powinni nauczyć się korzystać z komputera i Internetu. To okno na świat, przełamanie izolacji, stały udział w wydarzeniach i możliwość poszerzania grona znajomych. Szkoda zmarnować taką szansę. Odpuścić trzeba tym, którzy mimo ponawianych prób i propozycji pomocy wyraźnie deklarują, że nie chcą i już. Oczywiście można ich poprosić, by posiedzieli przy nas, kiedy będziemy surfować w sieci... Jeśli ich to nie zainteresuje, to rzeczywiście nic już nie pomoże.

Kursy e-learningowe to wspaniałe antidotum na samotność i poczucie beznadziei. Rzeczywiście pomagają w zdobyciu innych kwalifikacji, doszkalaniu się, nauce języka. Dobrze, by takich kursów było jak najwięcej dostępnych dla wszystkich.