E-learning to nic innego jak uczenie się z wykorzystaniem komputera, zwłaszcza podłączonego do internetu. Dzięki tej innowacyjnej metodzie nauczania można nie tylko kończyć specjalistyczne kursy, czy uczyć się obcego języka, ale nawet studiować. Ma zastosowanie w niemalże wszystkich dziedzinach wiedzy.
E-learning daje szansę na zdobycie nowych kwalifikacji i umiejętności lub rozwijanie już zdobytych. Pomaga w podniesieniu naszej konkurencyjności na rynku pracy i uzyskaniu dodatkowego zawodu.
Wirtualne szkolenia mają wiele zalet:
• umożliwiają naukę w dowolnym momencie, o wybranej porze dnia lub nocy, w każdym miejscu – w domu, w kawiarni czy w pracy, w Polsce lub za granicą. Wtedy, gdy znajdziemy na to czas,
• umożliwiają przeszkolenie dużych grup bez konieczności wynajmowania pomieszczeń, dopasowywania miejsca i czasu do możliwości uczestników kursu. Nie ma też problemu z ograniczoną liczbą miejsc na sali,
• zmuszają do samodzielności i samodyscypliny. Uczestnicy e-kursów mogą sprawdzać własne postępy w nauce, brać udział w dyskusjach i komunikować się z innymi uczestnikami. Dzięki testom mogą określić, co muszą nadrobić, poprawić, jakiej partii materiału muszą poświęcić więcej czasu,
• pozwalają osobom nieśmiałym przełamać bariery. Mogą one udzielać się w dyskusjach internetowych, brać udział w czatach.
• redukują koszty związane z organizacją szkoleń. Nie trzeba wynajmować ośrodków szkoleniowych, a kursanci nie muszą ponosić kosztów zakwaterowania.
• są efektywne, bo materiał dydaktyczny jest skonstruowany tak, by w jak najprostszy sposób można było przyswoić wiedzę (dzięki tabelom, grafice, wykresom, slajdom itp.).
Szkolenia prowadzone metodą e-learnigu mogą być także uzupełnieniem szkoleń stacjonarnych, prowadzonych metodą tradycyjną (tzw. blended-learning).
Po co komu e-learning?
E-learning przydaje się wszystkim, którzy chcą sprostać obecnym wymaganiom rynku pracy. W dobie szybko rozwijających się technologii informatycznych wieloletnie doświadczenie oraz dotychczasowe umiejętności często nie zawsze wystarczą, aby pozostać konkurencyjnym dla pracodawcy. Dzięki e-learningowym kursom, szkoleniom czy studiom mogą dokształcać się osoby, które mają ograniczony dostęp do tradycyjnych metod szkolenia. E-learning jest sporym ułatwieniem przede wszystkim dla niepełnosprawnych (nie trzeba wychodzić z domu), matek wychowujących dzieci (dziecko może bawić się obok) czy osób starszych, którym zazwyczaj trudno przełamać bariery przed nowymi technologiami (uczą się w zaciszu domowego ogniska i nie są narażone na drwiny czy żarty ze strony innych). To także duża szansa dla bezrobotnych i dla zatrudnionych, ale szukających innego zajęcia.