Opolskie, zachodniopomorskie i kujawsko-pomorskie. To województwa, w których przedsiębiorcy mogą liczyć na najlepszą współpracę z samorządem przy pozyskiwaniu pieniędzy z Brukseli. W tych regionach na wsparcie firm idzie nawet co trzecia złotówka z Unii Europejskiej. Właściciele firm mogą dostać dotacje na unowocześnienie swojego biznesu, otrzymać korzystną pożyczkę, dostać wsparcie doradców albo finansowe przy promocji.

Reklama

Jednak nie wszędzie jest tak różowo. Na Śląsku, Mazowszu i Pomorzu samorządy zapomniały o pomocy dla firm. Tam na ich wsparcie przeznacza się tylko 20 proc. funduszy z Brukseli.

W sumie na dotacje inwestycyjne dla firm, fundusze pożyczkowe, doradztwo oraz promocję innowacyjnych rozwiązań regiony przeznaczą ok. 4 mld euro, czyli 24 proc. przyznanych im z Unii Europejskiej pieniędzy na lata 2007-2013.

"To niewiele. Według Ministerstwa Rozwoju Regionalnego na ten cel powinno pójść 40 proc." - powiedziała "Rzeczpospolitej" Małgorzata Krzysztoszek, ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.