Opolskie, zachodniopomorskie i kujawsko-pomorskie. To województwa, w których przedsiębiorcy mogą liczyć na najlepszą współpracę z samorządem przy pozyskiwaniu pieniędzy z Brukseli. W tych regionach na wsparcie firm idzie nawet co trzecia złotówka z Unii Europejskiej. Właściciele firm mogą dostać dotacje na unowocześnienie swojego biznesu, otrzymać korzystną pożyczkę, dostać wsparcie doradców albo finansowe przy promocji.

Jednak nie wszędzie jest tak różowo. Na Śląsku, Mazowszu i Pomorzu samorządy zapomniały o pomocy dla firm. Tam na ich wsparcie przeznacza się tylko 20 proc. funduszy z Brukseli.

W sumie na dotacje inwestycyjne dla firm, fundusze pożyczkowe, doradztwo oraz promocję innowacyjnych rozwiązań regiony przeznaczą ok. 4 mld euro, czyli 24 proc. przyznanych im z Unii Europejskiej pieniędzy na lata 2007-2013.

"To niewiele. Według Ministerstwa Rozwoju Regionalnego na ten cel powinno pójść 40 proc." - powiedziała "Rzeczpospolitej" Małgorzata Krzysztoszek, ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.