Zakup nowego samochodu to spora inwestycja. Musimy pamiętać o szeregu opłat, które czekają nas już po otrzymaniu kluczyków, w tym opłatę za dowód rejestracyjny, nowe tablice, nalepkę kontrolną, znaki legalizacyjne… Łączny koszt to niemal 200 zł. Do tego dochodzą ewentualne naprawy aut używanych – wiadomo, nie otrzymamy taniej samochodu bez różnych defektów. Takie "drobne” prace potrafią pochłonąć czasem nawet 2 000 zł! Samochód możemy sfinansować ze środków własnych, a gdy te nie są w tym momencie osiągalne, z pomocą przyjdzie kredyt samochodowy, jak i klasyczna pożyczka gotówkowa.

Reklama

Co zrobić, żeby dostać kredyt samochodowy?

Przygotuj dwa dokumenty ze zdjęciem. Zwykle potrzebne będzie również zaświadczenie o osiąganych dochodach. Spłata kredytu jest zwykle zabezpieczana cesją praw z polisy AC i zastawem rejestrowym lub przewłaszczeniem na ubezpieczenie. Najczęściej wymagany będzie od nas wkład własny, zwłaszcza przy zakupie samochodu używanego – warto przyjrzeć się więc szczegółom dostępnych ofert i porównać kredyty na auta nowe lub używane (w zależności od tego jakie auto kupujemy).

>>> Sprawdź najniższe raty kredytów samochodowych:

Nowy samochód – pewna jakość

Jeśli zdecydowaliśmy się na kupno nowego samochodu za pomocą kredytu samochodowego, wówczas warto przyjrzeć się ofertom banków samochodowych. Np. Fiat Bank ma atrakcyjne oferty zakupu modeli Alfa Romeo i Lancia, gdzie oprocentowanie nominalne wynosi 2,99 proc. dla okresu 12 miesięcy kredytowania. Jeśli prowadzisz biznes, możesz otrzymać Fiata Professional z oprocentowaniem nominalnym 0,99 proc. dla 12 miesięcy. Volkswagen Bank przygotował specjalne oferty dla kupujących nową Skodę – w kredycie 50/50 (50 proc. wkładu własnego) otrzymamy kredyt bez prowizji, ubezpieczenie Volkswagen Serwis Ubezpieczeniowy już od 1 350 zł, a także przedłużoną o trzeci rok ochronę gwarancyjną już od 900 zł.

Samochód używany – tańsza opcja

Jeśli chcemy skorzystać z możliwości wzięcia kredytu na samochód, który już jeździł po drogach, to warto zapoznać się z ofertą Santander Consumer Bank. Proponuje on swoim klientom "Kredyt Balonowy” .W przypadku tego kredytu na początku mamy mniejsze raty, natomiast z czasem są one coraz większe. Dzięki temu przy początkowych wydatkach związanych ze świeżo nabytym autem nie musimy się martwić wysokimi ratami. Co więcej, nie jest wymagana (zwykle pojawiająca się przy kredytach na pojazd używany) minimalna wpłata własna nawet dla ośmioletnich aut. Kredyt ten obowiązuje również na nowe samochody. Kredyt samochodowy w Lukas Bank nawet bez wkładu własnego, z dodatkowo obniżoną prowizją (jeżeli założymy konto w Lukas Banku), mamy szanse otrzymać w godzinę!

>>>Rata za twój samochód może wynieść tylko 100 zł – zobacz w którym banku:

A może pożyczka?

Kredyt gotówkowy może być alternatywą dla kredytu samochodowego. Analizując jednak porównanie pożyczki gotówkowej i kredytu samochodowego bardzo szybko zauważymy, iż oprocentowanie tego pierwszego rozwiązania będzie wyższe. Na niekorzyść popularnej „gotówki” wpłynie też krótszy okres kredytowania. Nie zawsze otrzymamy też potrzebną nam ilość gotówki – zdarzają się przecież samochody z „wyższej półki”, gdzie nie damy rady skredytować całości lub znacznej części zakupu np. popularna Max Pożyczka Mini Rata dostępna jest tylko do 20 tys. zł.

Jeśli jednak, drogi czytelniku, zdecydowałeś się na pożyczkę gotówkową – to możesz być zaskoczony. Najlepsze pożyczki proponują Getin Bank (oprocentowanie nominalne już od 8,40 proc.), Volkswagen Bank (11,95 proc.) oraz Lukas Bank (16,99 proc.) – czyli banki, w których de facto otrzymasz dużo lepszą propozycję kredytu samochodowego. Ciekawą ofertę stanowią również „polbankowy” Kredyt na Miarę (od 11,90 proc.) i Kredyt gotówkowy BZ WBK (od 11,99 proc.).

>>>Ulubiony kredyt gotówkowy Polaków –także na samochód!

Gdy kupujesz auto na giełdzie lub zagranicą

Oczywiście, zdarzają się sytuacje, gdy musimy mieć gotówkę. Kupując samochód za granicą lub na giełdzie samochodowej, w większość przypadków nie będziemy mieli możliwości skorzystania z kredytu samochodowego. Bank podejmując decyzję o udzieleniu takiego kredytu, uzależnia ją bowiem od możliwości ustanowienia zabezpieczenia, na aucie które zamierzamy kupić. Dopóki więc nie będziemy właścicielami auta, oferta kredytu samochodowego może być dla nas niedostępna. W takiej sytuacji warto porównać kredyty gotówkowe i wybrać ten, w przypadku którego koszt całkowity będzie najniższy, a wysokość raty nie zachwieje naszą płynnością finansową.

Reklama

Auto na hipotekę

Ciekawą formą finansowania zakupu pojazdu jest również pożyczka hipoteczna. Oczywiście, nie każdy może sobie na nią pozwolić – trzeba posiadać jakąś nieruchomość. Niemniej pożyczka hipoteczna może być udzielana na dowolny cel, a oprocentowaniem wyróżnia się korzystnie na tle kredytów samochodowych i gotówkowych. Pamiętajmy jednak, ż procedura kredytowa trwa długo, często ponad miesiąc. Dodatkowo banki często ustalają minimalny kwotę pożyczki, zwykle powyżej 20 tys. zł. Niewątpliwą zaletą tego sposobu finansowania jest nawet 20 letni okres kredytowania, przy którym rata będzie nawet 2-3 krotnie niższa niż w przypadku kredytu gotówkowego lub samochodowego.

Samochodowy, gotówkowy czy na hipotekę

Rozważając zakup samochodu, na kredyt, należy przeanalizować szereg czynników. Jeżeli zależy nam na czasie, nie powinniśmy rozważać pożyczki hipotecznej, która z kolei jest najtańszym z przywołanych rozwiązań.

Przed wybraniem kredytu gotówkowego, przeanalizujmy z kolei koszty całkowite i sprawdźmy czy koszt pożyczki nie będzie znacząco wyższy. W każdej zaś sytuacji należy pamiętać o tym, żeby koszt kredytu był dostosowany do naszych możliwości finansowych odpowiednio dobierając okres i kwotę kredytu.

p